Canan Karatay dünyanın en sağlıklı gıdasını açıkladı

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, dünyanın en sağlıklı yiyeceklerinden birinin lahana olduğunu söyledi ve ekledi: “Kışın bol bol lahana yiyin, turşusu dünyanın en önemli tıbbi malzemelerinden biri”Lahananın kışın tüketilmesi gerektiğini belirten Karatay, şöyle konuştu:”

Dünyanın en önemli, en sağlıklı yiyeceği lahanadır. Doğal olarak ev turşusu yapıldığı zaman, camın içinde, turşu da en doğal probiyotiktir. Kışın bol bol lahana yiyin, bol bol lahana çorbası için, çocukları alıştırın bol bol lahana çorbası içsinler. O zaman hastalanmazsınız.
 
Lahananın her türlü yemeğini yiyebilirsiniz. Ama lahananın turşusu dünyanın en önemli tıbbi malzemelerinden biridir. Kanser olmanızı önler, kalp hastası olmanızı önler, alzaymer olmanızı önler, karaciğerinizin yağını giderir, şekerinizi düzenler.
 
Bağışıklığı güçlendirir. Kükürt içermesi sebebiyle hastalıklara karşı koruyan lahana, bağışıklık sistemini de güçlendirip iyileşme süresini hızlandırıyor. Zayıflamaya yardımcı olur. Düşük kalorili sebzelerden biri olmasıyla diyetlerde sıklıkla tüketilen yiyeceklerden biri. Lahana çorbası, vücuttaki sıvı atımını sağlıyor, tok tutuyor ve böylelikle kilo vermeyi hızlandırmış oluyor.
Kemikleri güçlendirir. Kalsiyum, potasyum ve magnezyum açısından son derece zengin olan lahana, kemik sağlığında da oldukça etkili. 30 yaşından sonra daha sağlıklı bir vücut için haftada bir kez lahana tüketmek neredeyse şart.Mide yanmasını önler. Doğal probiyotik olan lahana turşusunu yemeklerle beraber tüketmeye özen gösterin. Böylelikle yemek esnasında oluşan mide yanmasını ve ağrılı hissi ortadan kaldıracak ve sağlıklı bir öğün geçirmiş olacaksınız C vitamini deposudur. Haftada 2 gün yapraklarını haşlayarak suyunu için. Lahana suyu, vücuttaki toksinleri atmanıza yardımcı olacaktır. C vitamini açısından son derece güçlü olan lahanayı uzun süre pişirmekten sakının. Çiğ olarak da tüketmeniz mümkün. Böylelikle tüm vitamin ve minerallerden daha fazla faydalanacaksınız. Kaynak: Canan Karatay dünyanın en sağlıklı gıdasını açıkladı

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir