Yağ yakmak istiyorsanız aç karnına her sabah…

Yağ yakmak istiyorsanız aç karnına her sabah…

Bu yaz plajlarda bikiniyle boy göstermek isteyenlerin imdadına yağ yakan besinler yetişiyor. Ece Günay Akkuş, ‘Erik, elma sirkesi ve çilek gibi doğal gıdalarla incelebilirsiniz’ diyor. Yaz geliyor, tatil planları hız kazanıyor. Fazla kilolar ise can sıkan sorunların başındaki yerini koruyor… Fitoterapi uzmanı, Dyt. Ece Günay Akkuş, kara kara bikiniye nasıl sığacağını düşünenlere çok özel beslenme önerileri veriyor.

İşte yağ yakan, zayıflatan besinler…

ÇİLEK: Çilek tam bir şifa deposudur. Antioksidandır ve vücutta anti kanserojen etki gösterir. Diş ve diş eti sağlığını korur. Ağız içi yaralarına ve ağız kokusuna iyi gelir. Yaklaşık 6-7 adet çilek 1 porsiyon meyveye denktir.

ERİK: Yüzde 90’ı su olduğu için kalorisi düşüktür. Fazla tüketildiğinde şişkinlik ve mide ağrılarına sebep olabilir. 10 adet yeşil erik 1 porsiyon meyveye denktir.

ANANAS: Yağ yakımına yardımcı olan ‘Bromelain’ içerir. Düzenli tüketildiğinde ödem atıcı ve yağ yakıcı etkisi vardır. Şeker içeriğinden dolayı tüketirken porsiyon kontrolüne dikkat etmek gerekir.

ELMA SİRKESİ: Vücut direncini arttırır ve düzenli olarak sabah aç karnına tüketildiğinde yağ yakar. Metabolizmayı hızlandırıp, sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur.

YABAN MERSİNİ: Antioksidan içeriği yüksektir. Şeker ihtiyacı fazla olan kişilerde kontrollü tüketildiğinde tatlı hissini baskılar ve çabuk acıkmayı engeller. Lif içeriği yüksek olduğu için bağırsakları çalıştırır. Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

TARÇIN: Kan şekerini dengeler. Açlık hissini baskılar. Gün içerisinde tükettiğiniz sulara katarsanız metabolizmanızın daha hızlı ve dengeli çalışmasına yardımcı olur. Yoğurdunuza veya meyvenizin üzerine toz tarçın dökerek tüketebilirsiniz.

YOĞURT: Bağırsak sağlığınız ne kadar iyi olursa o kadar kolay kilo verebilirsiniz. Ev yapımı yoğurt; uzun süre tokluk hissi verir. Kan şekeri dengesini ve bağırsak sağlığını korur. Diyetlerin olmazsa olmazlar besinidir.

YUMURTA: Yumurta en kaliteli protein kaynağıdır. Sarısını aşırı tüketmemek gerekir. Yumurta beyazı saf protein olduğu için özellikle spor yapanlarda kas kaybını önlemek ve yağ yakımını hızlandırmak için kullanılır. Tok tutar, acıkmayı önler.

SEMİZOTU: Potasyum zenginidir. Lif içeriği yüksek olduğundan uzun süre tokluk hissi verir, çabuk acıkmayı önler. Sindirim sistemini çalıştırarak kabızlık problemine yardımcı olur. Yoğurt ile tüketildiğinde, kırmızı pulbiber ve sarımsak ile lezzetlendirildiğinde metabolizmayı hızlandırır.

MAYDANOZ: İdrar söktürücü ve lif içeriği yüksek olduğu için uzun süre tok hissetmemize yardımcı olur. Bunun yanında diyet yaparken halsizlik, yorgunluk hissetmemek için mutlaka C vitamini içeriği yüksek olan maydanoz gibi sebze ve meyveleri bolca tüketmeniz gerekir.

KURUBAKLAGİL : Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kurubaklagiller bitkisel protein içerirler ve lif oranları yüksek olduğu için tokluk hissi verir. Bu özelliklerinden dolayı diyetlerde tercih sebebidir. Hayvansal proteine göre yağ içermezler ve kan şekerini dengeleyip uzun süre tok kalmayı sağlar. Yeşillikle beraber tüketilmelidir.

MANTAR: Yağ içermeyen, kalorisi düşük protein kaynağıdır. Yağ yakımını hızlandırır ve uzun süre tokluk hissi verir. Yumurtalarınıza veya sebzelerinize katarak tüketebilirsiniz.

SOMON: Yüksek kalite proteinle ve sağlıklı yağlarla doludur. Omega-3 içerdiği için zayıflamaya yardımcıdır.

PATATES: Patates özellikle kalp sağlığı için önemli rol oynayan potasyum zenginidir. Tok tutar. Yalnız şunu unutmamak gerekir; patatesi kızarmış veya cips olarak değil, haşlandıktan sonra soğuk olarak tüketmek önemlidir. Aksi halde zayıflatmaz şişmanlatır.