Vücudunuzu güzel görünen sağlıklı bir şekle günde sadece 4 dakika zaman ayırarak dönüştürebilseydiniz nasıl olurdu

Vücudunuzu dönüştürmek için günde 4 dakika ayırmanız yeterli. Bir ay deneyin ve görün.

Vücudunuzu güzel görünen sağlıklı bir şekle günde sadece 4 dakika zaman ayırarak dönüştürebilseydiniz nasıl olurdu? Muhtemelen bu size gerçek olamıyacak kadar güzel bir hayal gibi geliyor. Ancak bu dergide bahsedilen 28 gün süren Plank hareketi vücudunuzu yavaş yavaş güç ve dayanıklılık için hazırlıyor. Çabuk ve kolay bir çözüm sayılmasa da harikulade sonuçlara ulaşan yavaş bir değişim.

Program
Bu bahsedilen sistem dört hafta içerisinde sonuç vaad ediyor. Başlangıçta Plank adı verilen hareketi sadece 20 saniye yapıyorsunuz. Kolay değil mi? Yavaşça son günlerinde 4 dakikaya ulaşabilecek şekilde gücünüzü artırıyorsunuz.

Plan şu:

Plank hareketini doğru yapmak:


İşin sırrı düzgün Plank pozisyonunu bulabilmekte. Uzmanlara göre düzgün Plank yapmanın yolu:

 1. Kollarınızın doğru yerde olduğundan emin olun. Dirsekler omuzların altında yer almalı bu ağırlığınızı dengeli bir şekilde dağıtmanıza yardım edecektir.
 2. Omurganız düz olmalı. Omurganızı eğmekten ve boyun ve sırtınıza gereksiz basınç oluşturmaktan kaçının.
 3. Karnınızı sıkarak egzersizin faydasını doruk noktasına çıkarabilirsiniz.
 4. Bacaklarınızı hafif şekilde açın. Egzersizi yaparken kalçanıza dikkat edin, kalçanıza hiçbir fazladan basınç oluşmamalı. Eğer gerekirse ayaklarınız arasındaki mesafeyi ayarlayın.
 5. Nefes almanız yavaş ve derin olmalı, karın kısmınız sıkışmalı ancak vücudunuzun diğer uzuvları rahat olmalıdır.

Neden Plank?

Bu iş nasıl olacak da bana fayda sağlayacak diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Her şeyden öte bu egzersiz tüm vücut egzersizi olmak için çok basit gibi görünüyor öyle değil mi? Ancak Plank vücudunuza şunları yapar:

 1. Karnınızı sıkılaştırır. Plank karın kaslarınızı kullanarak vücudunuzu dengeye getirir ve düzgün plank durumunu sağlamak için beyniniz tüm diğer organlarınızı yöneterek bunlara ekstra mesai yaptırır.
 2. İyi ve dik bir duruşu sağlar. Daha güçlü karın kasları sizin ayakta durduğunuzda size destek olarak sizi uzun gösterir.
 3. Esnekliği artırır. Burada gördüğümüz bir yazıya göre plank yaparken sırt ve omuz kaslarınızı çalıştırarak vücudunuzu daha da esnek bir hale getiriyormuşsunuz.
  Kim derdi ki bu kadar basit bir hareket çok iyi sonuçlar getirecek?
  Aşağıda düzgün plank yapmayı gösteren bir dakikalık bir video:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir