Manikürsüz Bakımlı Ellere Nasıl Sahip Olunur.

Manikürsüz bakımlı ellere nasıl sahip olunur? Neden elleriniz zarif ve pamuk gibi olmasın. Aslında düzenli bakımla birlikte ellerimize gereken önemin verilmesiyle kısa sürede sonuçları almış oluruz.

Tırnaklarınız sürekli oje sürmekten yıpranmış veya maniküre vakit ve para ayırmak istemiyorsunuz. Her ne sebeple olursa olsun manikür yaptırmamak daha az bakım anlamına gelmiyor. Birkaç taktik ile bakımlı ellere sahip olmak mümkün.

 

 

Neler yapılmalı:

Ellerinizi her yıkamadan sonra iyice kurulayın, el kremi ya da losyon sürün.

Günde bir kere parmakları, tırnakları fırçalayın.

Sert olmayan bir ponza taşı da elleriniz için yararlıdır, sert derileri aldığı gibi lekeleri de çıkarır.

Haftada bir kere ellere çok yağlı kremle masaj yapın. Her parmağın ucundan başlayarak dibine kadar iyice sıvazlayın. Avuç ve el üstüne masaj yapmayı unutmayın. Bunun için en uygun zaman gece yatmadan öncedir.

Arada bir ellerinize kalın tabaka krem, vazelin sürün pamuklu eldiven takıp yatın. Uyumakta biraz zorlanabilirsiniz. Ama sabah kalktığınızda elleriniz çok bakımlı olacaktır.

El üstlerine sürülecek parafin tabakası gözenekleri açmak için çok yararlıdır. Limon da eller için yararlıdır. Elin rengine iyi gelir.

 

El ve parmak egzersizleri:

1. Yumruk açma: Yumruğunuzu iyice sıkın. Sonra parmaklarınızı öne doğru mümkün olduğunca açın. İki eli de aynı zamanda yapın. Bu hareketi en az 6 kere yapmalısınız.

2. Parmak ayırma: Ellerinizi avuçlarınızın yere bakacağı şekilde tam önünüze koyun. Parmaklar birbirlerine sıkaca yapışmış olsun. Sonra parmaklarınızı açabildiğiniz kadar açın.

 

Özel bakım gerektiren durumlar:

 

1. Esmer lekeler: Bunlara yaşlılık lekeleri denir.  Ellerde kahverengimsi lekeler oluşur. Bu lekelerin çıkmasını geciktirmek, hatta önlemek mümkündür.Keseleme ve nemlendirme görüntüyü en aza indirir.  Ayrıca filtreli güneş ilacı kullanabilirsiniz. Eldeki benekler için de pigmen renklerini açan bir krem yararlı olur.

2. Soğuk kabarcıkları: Parmakların yeteri kadar hareket etmemesi, soğuk ve nemden yeterince korunmaması neden olur. En iyi yol, egzersiz yapmaktır. Çünkü bu egzersizler kan dolaşımını hızlandırır.

3. Sert deri ve çatlaklar: Bunlara soğuk hava, elleri fazla zorlayan işler yol açar. Çatlaklara kir dolabilir. Bu kirleri limonla çıkarabilirsiniz. Sonra da bir parça pamuk yardımıyla zeytinyağı sürün. Bir süre bekledikten sonra ellerinizi sabunlu suyla yıkayıp iyice durulayın. Tabii ki sonra krem sürmeyi unutmayın. Bunun her gün yaparsanız elleriniz düzelir.