Yiyecekleri daha uzun süre saklama yöntemleri

Yiyecekleri daha uzun süre saklama yöntemleri

KESEREK SAKLAMAYIN
Sebze ve meyveleri kullanacağınız zaman kesmelisiniz. Aksi takdirde çok daha hızlı bozulacaklar.

YEŞİLLİKLERİ SUYA KOYUN
Çiçekleri koyduğunuz gibi taze yeşillikleri de daha uzun süre kullanmak için su dolu bir vazoya koyun. Su, yeşillikler için hayat demektir.

SOĞANLARI KÜLOTLU ÇORABIN İÇİNDE SAKLAYIN
Soğanları uygun koşullarda saklarsanız 8 aya kadar kullanabilirsiniz. Külotlu çorabın bacağına soğanı koyup bağladıktan sonra diğer soğanı koyun. Bu şekilde sığdırabildiğiniz kadar soğan koyun.

PATATESLERİ ELMALARLA SAKLAYIN
Patateslerin daha uzun süre taze kalmasını istiyorsanız elmalarla birlikte muhafaza edin. Külotlu çoraplara koyduğunuz soğanlardan uzak tutun. Soğan, patatesin bozulmasına neden olur.

DOĞRANMIŞ SALATAYI KAĞIT HAVLUYLA SAKLAYIN
Fazladan doğradığınız salatanız için nm en büyük düşman, unutmayın. Nemi minimuma indirmek için doğranmış yeşilliklerinizi koyduğunuz kaba kağıt havlu koyup kabı streç filmle sarın. Domates gibi sulu malzemeler kullanmayın.

MANTARI KESE KAĞIDINA KOYUN
Mantarı muhafaza ederken nemin içine hapsolmasına engel olun. Bunun için en uygun saklama yöntemi kese kağıdı. Cam ya da plastik kaplar nemin içine hapsolmasına neden olacak.

BUZDOLABINI DOLDURMAYIN
Buzdolabını tıka basa doldurduğunuzda hava sirkülasyonunu engelliyorsunuz. Bu da yiyeceklerin çok çabuk bozulmasına neden oluyor.


ÇÜRÜYEN MEYVELERDEN KURTULUN
Çürük bir meyve bütün meyveleri çürütebilir. Çürüme belirtisi gösteren meyveleri hemen diğerlerinden ayırın.

SICAKLIK VE DUMANDAN UZAK TUTUN
Sıcaklığın ve dumanın olduğu bir ortamda taze besinleri tutmayın. Sıcaklık ve duman, çürüme sürecini hızlandırır. Bu nedenle taze meyve ve sebzeleriniz ocaktan ve fırından uzakta soğuk bir ortamda saklanmalı.

BUZDOLABINI TEMİZLEYİN
Temiz buzdolabı temiz yiyecekler demektir ve temiz yiyecekler daha uzun süre taze kalır