Kolon Kanserine Tedavi Geliştirerek Harvard’dan Davet Alan Liseli Türk Öğrenciler

Kolon Kanserine Tedavi Geliştirerek Harvard’dan Davet Alan Liseli Türk Öğrenciler

Evet, iyi şeyler de oluyor. ❤️

Özellikle son yıllarda bilime sahtekarlıkla damga vuran ülkemizde lise öğrencileri kolon kanserine üretmiş oldukları alternatif tedavi ile başta Harvard olmak üzere birçok üniversiteden davet aldı. “Doğa Okulları’nın mucitleri” olarak tanıtılan lise öğrencilerinin bu çalışması, uzun zaman sonra uluslararası alanda gururlanmamızı sağlamış oldular.

Bu güzide çalışmanın başrollerinde İzmir Özel Karşıyaka Bilim Doğa Anadolu Lisesi öğrencilerinden Simay Sunarel, Fikret Ergüven, Sude Filiz ve Ece Mutluay var.
8238686

Önce ilk olarak mucitlerimiz kolon kanserinin önlenmesine yönelik projelerini sunmak için Amerika, Brezilya ve Prag’dan davet aldı.
doga-1
International Journal of Art and Science Konferansları kapsamında projelerini sunacak olan öğrenciler, Las Vegas, Prag ve Paris’deki üniversitelerde gerçekleşecek akademik konferanslarda yaptıkları çalışmalarını gösterecekler. Projede öğrencilere danışman olan Kimya öğretmeni Ayşe Karadeniz Yazıcı “Zeytin Yaprağı ve Dereotu Çayının İn Vitro Antioksidan Özellikleri ve Kolon Kanser Hücrelerine Etkisi’, Sude Filiz ve Ece Mutluay’da ‘Buğday Çimi Suyunun DLD-1 Kolon Kanser Hücrelerine Etkisi ve İn Vitro Antioksidan Özellikleri” çalşmalarını yaptıklarını belirtiyor.


Henüz 11. sınıfa giden öğrencilere büyük şekilde destek olan Yazıcı bizlere alternatif tıp buluşu hakkında kısa bilgi de veriyor.
Herbalizm
“Sağlıklı yaşam arayışı ve beslenmeye artan ilgi nedeniyle bitkisel çaylar yaygınlaşmış ve popülaritesi giderek artmıştır. Yapılan çalışmada zeytin yaprağı, dereotu ve buğday çimi çaylarının kolon kanser hücreleri üzerindeki sitoksisitenin In Vitro antioksidan özellikleri ile ilişkili olduğunu göstermek amaçlanmıştır.”

Umut üreten bu güzel öğrenciler Harvard Üniversitesi’nden davet aldı.
Harvard-University

Harvard Üniversitesi’nden de davet alarak adeta bizlere gurur şelalesi yaratan öğrenciler DLC-1 Kolon kanser hücreleri üzerinde denedikleri birçok bitki çayı ve demleme koşullarını da göz önüne alarak kolon kanser hücrelerinde en iyi ölüm oranının bulunduğu bitkileri belirleyerek buna uygun bir çalışma yapmışlar.

Yıllardır çözümü aranan kolon kanserini yenebilme ihtimali neden olmasın?
colon-cancer-kolon-mide
Kolon kanserine çözüm olacağı belirlenen bitkiler zeytin yaprağı, dereotu ve buğday çimi çayından oluşuyor. Bu bitkilerin diğerlerine göre antioksidan oranı bir hayli fazla. Özellikle yaşlanma ve Alzheimer’a iyi geldiği tespit edilen bu bitkilerin doğru demleme şekillerinde kolon kanserine bile iyi gelebileceği keşfediliyor.Kanserli hücrede, sitotoksik etki göstermeleri, bu bitkilerin kansere karşı korumanın yanında kanserin tedavisi için de kullanılabileceği ihtimalini de yaratıyor.

Umuyoruz ki bu liseli öğrencilerimiz çalışmalarında hiç yılmadan olumlu sonuçlar alarak hastalıklara çözüm bulup bizleri gururlandırmaya devam ederler.