Oğluna bağımlı anneler evlilikleri olumsuz etkiliyor

Oğluna bağımlı anneler evlilikleri olumsuz etkiliyor

Bağlılıkla bağımlılık arasında çok ince bir çizgi bulunur ve çoğu anne çocuğuna ne yazık ki bağımlı bir durumda yaşar. Bu durum zaman zaman ciddi sorunlara yol açarken; uzmanlar oğluna bağımlı annelerin evlilikleri de etkilediği görüşünde..
Uzman Klinik Psikolog Pelin Su Uzun anne ve çocuğun birbirine bağlanma seviyesine gelmesiyle ilgili önemli bilgiler verdi. ‘’Benim varlığım çocuğum için daha güvenli’’ diye düşünen anneler, aslında çocuk için hiçbir ayrılık süresine izin vermeyerek bilinç dışında çocuklarını ayrılıklara hassas kılmaktadırlar. Anne, her durumda çocuk için karar verip onun adına adımlar atarak çocuğun kendi başına karar verebilme yetisinin gelişmesine engel olur ve bu çocuklar annesiz yaşamakta zorlanır. İlerleyen dönemlerde arkadaş ve partneriyle olan ilişkilerinde de sorunlar yaşanması kuvvetle muhtemeldir.

Anneye bağımlı çocuklar evliliklerinde sorun yaşayabiliyor

Özellikle evlilik gibi ciddi durumlarda çocuğuyla bağımlılık ilişkisi kurmuş, kendi dünyasını çocuğunun ihtiyaç ve taleplerini karşılama üzerine inşa etmiş anneye sahip bireylerde bu durum daha fazla görülmektedir. Burada oğlunu bir başka kadınla paylaşamadığı gibi, çocuğunun evden ayrılmasıyla birlikte büyük bir boşluğa düşer ve zihin uğraşları bu sefer oğlunun evliliğine, mutluluğuna, rahatına kayması söz konusu olabilir. Çoğu bağımlı annenin, kendisine bağımlı oğlu kızı olur. Kısır döngü aradaki o hayali göbek bağını daha da güçlendirerek iç içe geçmiş ayrışamamış bir anne oğul görmek mümkündür.

Kadınlar anne modeline girip birey olduğunu unutuyor

Toplumumuzda kadınlar anne olduktan sonra hep anne rolünde kalmayı seçerler. Birey olduğunu, bir eş olduğunu unutan kadın, anne rolüne saplanıp kalır ve sevgiyi sadece evladından almaya odaklanır. Durumun böyle gelişmemesi için hayatta farklı rollerimizin de bulunduğunu unutmamak gerekir. Özgür ruhlu çocuklar yetiştirin ve bırakın…