BİZ YANDIK, SİZ YANMAYIN!!!

İlk uçan balonumuzla facianın eşiğinden döndük!!! Hani şu her yerde satılan uçan balonlar var çizgi film karakterli. Pepee, mickey mouse, niloya…. binbir çeşit.

Çocuklar görünüşlerine özeniyor… Yıllardır hiç almadım tehlikeli olduğunu bildiğimden değil gereksiz bir oyuncak olduğunu düşündüğümden. İlk kez aldık. Küçük kumla (Gemlik) sahildeki bir satıcıdan. Normalde uçan balonların helyum gazi ile doldurulması gerekiyor ve helyum tehlikeli bir gaz değil. Ama ückağıtçılar artık ona da el atmıslar.

Başımıza bu kötü olay geldikten sonra araştırdırdım ki. Tanesi 5 tl ye satılan bu balonların içinde helyum gazi değil KARBIT VE LAVOBO ACICI kullanılıyormuş. Ki maliyetleri ucuz olsun. Ve bir bomba kadar etkisi varmış!!!… Maalesef ki bizimkide öyleymiş. Kızımın elinde bomba gibi bir sesle patladı ve ateş topuna döndü. Saniyeler içinde elleri tamamen yandı. Alevi sönmüyor balonun naylonu vücudunuza yapışıp ayrılmıyor.

Ben yanındaydım ve şükürler olsun ki anında müdahale ettim. Ya olmasaydım ??? Ellerinde 2. Dereceden derin yanıklar var sağ bacağının üst kısmındada…

ilk müdehalesini acil serviste genel cerrah yaptı. Ve söylediği ilk şey çok şanslıymışsınız kirpikleri, saçlarıda yanmıs, Sükür ki gözleri ve yüzü yanmamis!!!

Yani daha kötüsü olabilirdi!!! Veya üzerinde kıyafet olsaydı alev alıp tutuşabilirdi daha bir cok kötü senaryo… ellerinde derin yanıklar olduğu için sinirlerin zarar görme ihtimaline karşılık Plastik Cerrah’inda tedavimiz devam ediyor. Bugün 4. Günümüz ve en az 10 gün boyunca da pansumanlarimiz devam ediyor olacak. Umuyoruz ki bu kotu tecrubenin izlerini omur boyu taşımak zorunda kalmaz minik prensesim…. bu gönderiyi tüm annelere tüm ebebeynlere farkindalik olusturmak icin yazdım. Çoğu kisi malesefki bu balonların tehlikesini bilmedigi icin almaya devam ediyor. Lütfen paylaşın herkes okusun cocuklarının incecik bilegine bir bomba baglamasinlar…