Beş Yaşındaki Kızını Bebek Arabasıyla Dolaştırıyor Diye Eleştirenlere Öyle Bir Cevap Verdi Ki

“Zarfa değil mazrufa bak” atasözünü her daim aklımızda bulundurmamız gerekiyor. Daha önce Robert Hoge’un inanılmaz hikâyesini sizlerle paylaşmıştık. Bu seferki hikâye ise Rachel Bitmead’in. Kızının eklem hipermobilitesi rahatsızlığı var. Rahatsızlığa sahip kasları çok zayıf olan bu kişiler yürümek gibi basit eylemlerin ardından bile yorgun düşüyorlar. Bu nedenle de anne 5 yaşındaki kızını bebek arabasıyla ile dışarıya çıkarıyor.

Rachel kızıyla beraber dışarıya çıktığında insanların yargılayıcı bakışlarına maruz kalıyor. İnsanlar beş yaşındaki kızın bebek arabasıyla dolaştırılmasını tembellik olarak görüyorlar.

Bundan bıkkınlık gelen Rachel bu bakışları atan kişilere açık bir mektup yazdı.
Bebek arabasıyla dolaşıyor diye tuhaf ve yargılayıcı bakışlar atanlara açık bir mektup yazmak istedim. Öylesine tuhaf bakışlar atıyorsunuz ve fısıldıyorsunuz ki sizi göremiyor ya da duyamıyorum sanıyorsunuz.

Yaşı büyük olduğu halde kızımın neden bebek arabasıyla dolaştığını gelin bir de bana sorun.

Kızımın bebek arabasıyla dolaşmasının nedeni, ki bundan hiç hoşlanmıyor, eklem hipermobilitesi rahatsızlığına sahip olması.

Çok fazla yürüdüğünde veya hava sıcak olduğunda vücudunda ağrılar başlıyor. Bacakları, bilekleri ve ayakları çok ağrı yapıyor.

Yani anlayacağınız kızımın yürümesi onun başına bela oluyor.

Bazen bebek arabasına oturacak kadar bile adım atamadığı oluyor. Kaslarının zayıflığı nedeniyle gücünü toplayamıyor.

Onu sırtımda taşıyıcında belimde hiç ağrı hissetmiyorum. İyileşmesi için gerekli olan ilaçları her gün kullanıyor.

Bazen bebek arabasına ihtiyacı olmadığı da oluyor. Bu sene bebek arabasına hiç oturmadı. Son günlerde ise çok yorgun olduğundan tedbir olarak dışarıya bebek arabasıyla çıkardım.

Dışarıya çıktığımızda tembellik ettiğini düşünmesinler diye kızıma sesli bir şekilde, “Bacakların bugün nasıl? İlaçlar fayda etti mi? Umarım en kısa zamanda yürümeye başlarsın” diyorum.

Böylelikle insanların tuhaf bakışlarından geçici olarak korunmuş oluyoruz.

Ama artık yoruldum.

Bir daha ki sefere bebek arabasında büyük bir çocuk görürseniz, tuhaf bakışlar atmadan veya çocuğun tembel olduğunu düşünmeden veya fısıldayarak dedikodu yapmadan önce size anlattıklarımı hatırlayın.

Kızına atılan bakışlardan yorulan bir annenin feryadı…

Herkesin hayatında belirli zorluklar var. Bizi eşsiz kılan da bu. Annenin haklı feryadından umarım ders çıkarırsınız. Herkesin annenin mektubunu okuması gerekiyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir