Herkesin Evinde Bulunan Bir Eşya Yüzünden Evi Yandı. Adam, Herkesi Olası Facia Karşısında Uyarıyor.

Duman alarmları şüphesiz ki şimdiye dek birçok kişinin hayatını kurtarmıştır. Duman alarmları sayesinde yangın henüz büyümeden tehlikenin farkına varıp gereken önlemleri alabiliyoruz. Dave ise duman alarmı kurbanı. Duman alarmının çalışmasını sağlayan pil, Dave adlı adamın evinin yanıp kül olmasına neden oldu.Adam şimdi herkesi bu konuda uyarıyor. Belki de bu sayede olası bir yangını önleyeceksiniz.

Bir an için yıllarca para biriktirip emeklerinizle aldığınız evin yanıp kül olmasını hayal edin. Colorado’da yaşayan Dave’in başına büyük bir felaket geldi. Sıradışı şekilde çıkan yangın öğrenen herkesi şok ediyor.

Yangın meydana gelmeden hemen önce Dave, yangın alarmının çalışmasını sağlayan 9 voltluk pilleri yenileriyle değiştirdi. Eski pillerini ise önce plastik bir kabın içine sonra da garaja koydu. Bunun üzerinden birkaç hafta geçtikten sonra Dave, içerisinde pil bulunan kabın üstüne bir kutu koydu. Bunun ardından da yangın çıktı.

Yanlış okumadınız. 9 voltluk bir pil bütün evi yakıp kül edecek potansiyele sahip. Bundaki en büyük neden de pil üretimlerindeki kusur. Pillerin pozitif ve negatif uçları birbirine çok yakın. 9 voltluk bir pil iletken bir metalle yan yana geldiğince ise faciaya yol açıyor.

Ancak olası bir faciayı önlemek için yapabileceğiniz bir şey var. Dave, 9 voltluk pillerin pozitif ve negatif uçları arasına elektrik bandı sarmanızı öneriyor. Böylelikle pil, iletken bir metalle temas halinde olsa bile hiçbir şey olmuyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Milli Yangından Korunma Kurumu, pilleri sakladığınız kabın içerisine kesinlikle metal bir eşya koymamanızı öneriyor. Pilleri kullandığınız zaman kısa devre oluştuğunda, piller sıcaklığını koruyor ve etrafındaki her şeyi tutuşturmaya başlıyor.

Dave’in başına gelenlerin, sizin başınıza gelmesini istemiyorsanız videoyu izleyin.

Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Bakarsınız olası bir facia sizin sayenizde önlenir.