Yumurtalık Kanserinin 4 Bariz Belirtisi, Bu Sinsi Kanser Türünü Erken Evrede Yakalatan Bu Belirtiler Sayesinde Yüzde Yüz Kurtulursunuz

Yumurtalık kanseri, kadın kanserleri arasında en sık görülen ve tedavisi zor olan kanserdir. Yaşamı boyunca her 100 kadından 1 ya da 2’sinde yumurtalık kanseri gelişmektedir. Yumurtalık kanseri,teşhis edildiğinde genellikle hastalık çok ilerlemiş durumdadır ve bu nedenle tedavi süreci birçok kadın kanseri türüne göre daha zorludur. Bu nedenle tüm diğer kanserlerde olduğu gibi erken teşhis tedavi başarısı bakımından çok önemlidir. Kadınlar arasında görülen tüm kanserlerin %4’ünü oluşturan yumurtalık kanseri daha çok menopoz sonrasında görülebileceği gibi her yaşta ortaya çıkabilir.

Yumurtalık Kanseri Nedir?


Yumurtalık kanseri, genelde kanser, geç olarak tespit edildiği için çok ilerleyince fark edilir. Bundan dolayı yumurtalık kanserleri, kadınlarda görülen en şanssız ve ölüme en çok neden olan jinekolojik kanser türüdür.Genellikle orta yaşların sonunda olan kadınlarda görülmektedir

Bu sinsi kanser türünün bilinmesi zor olsa da aşağıdaki 4 belirtiyi ciddiye alın. 1. Kalıcı Şişkinli Şişkinliğiniz 3 hafta boyunca geçmiyorsa tümörlerin belirtisi olabilir.

2. Aşağı Karın ve Pelvik Ağrı

Menstrüel krampları hissedeceğiniz tüm alanları düşünün – alt karnınız, pelvik bölge, belki bel alt sırtınızda. Yine üç hafta veya daha fazla sürerse yumurtalık kanseri belirtisi olabilir. Bu, menopoz öncesi kadınların dikkat etmesi gerektiğinden özellikle önemlidir.
3. Yeme / İçme iştahın gitmesi

İştahınızda üç haftadan daha uzun bir sürede önemli bir azalma olduğunu fark ederseniz, doktorunuzla konuşun. Bu, mide, bağırsak ve bağırsak konularının tümünün bir işareti olabilse de, kanseri de gösterebilir.

4. Artan idrara çıkma ihtiyacı

Sıklıkla tuvaleti mi ziyaret ediyorsunuz. Üstelik sıvı alımınızı arttırmadan. Yumurtalık kanserinin ilk aşamalarına sahip olabilirsiniz.

Kendinizi daha önce olmadığınız kadar bu belirtilerden biriyle karşılaştığınızı görürseniz belirtilerin kalıcılığını izleyin. Üç hafta veya daha uzun sürerse bir doktordan randevu alın.

Kadınlar olarak, kendi sağlığımızı izlemek, hayatlarımızda olan kadınları bilgilendirmek, böylece ölümcül olan bu hastalığın belirtilerini tanımak bizim elimizdedir. Bu yazıyı arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşarak yumurtalık kanseri ile savaşmamıza yardımcı olun!

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir