Karpuz çekirdeğinin inanılmaz faydası : Kaynatırsanız..

Karpuz çekirdeğinin hiç bilinmeyen faydaları

Karpuz çekirdeklerini ayıklayıp, kaynatın! Faydalarını okuyunca şoke olacaksınız!

Yaz aylarının şüphesiz ki vazgeçilmezidir karpuz. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde sadece tadıyla değil iyi bir besin kaynağı olmasıyla da mutfakların en sevilen yaz meyvelerinden.

Karpuzda yer alan ve ona kırmızı rengini veren likopen isimli madde aynı zamanda güçlü bir antioksidandır.

Ancak karpuzun mucizeleri bununla da sınırlı değil. Az sonra okuyacaklarınızdan sonra karpuz çekirdeklerini bir daha çöpe atmayacaksınız.

Herkes karpuzun çekirdeklerini ayıklamayı sinir bozucu bulurken aslında sağlığımız için ne kadar faydalı olduğunu bilmez.

Düşük kalorili olan karpuz çekirdekleri aynı zamanda bizlere bolca enerji veriyor.

Karpuz çekirdekleri lif ve protein içermesinin haricinde eğer doğru kullanabilirseniz müthiş bir atıştırmalık haline getirilebiliyor.

Enerji verici karpuz çekirdeklerini salatada, müslide ve buzlu meyveli içeceklerde kullanabilirsiniz. Öte yandan yine çekirdekleri kızartarak çerez gibi tüketebilirsiniz.

İşte karpuz çekirdeği ve taze meyvelerle hazırlayabileceğiniz harika bir çay tarifi:

Hazırlanışı:
2 litre suyu kaynatın.
20-30 karpuz çekirdeğini çektirin ve 15 dakika kaynatın.
Altını kısın ve soğuması için bekleyin.
150 gram karpuzu ve soğuttuğunuz çayı blender yardımıyla karıştırın.
Elde ettiğiniz karışımı sürahiye koyup buzdolabında bekletin.

Nasıl içiliyor:
Bu çayı iki gün boyunca için. Üçüncü günde ise içmeyin. Sabah aç karnına için. Kahvaltıdan yarım saat sonra da içilebilir. Çayı haftada iki gün tüketin.

SAĞLIĞINIZA NASIL FAYDA EDİYOR?
Karpuz çekirdeğinde yer alan minerallerden biri de magnezyumdur. Her 4 gram karpuz çekirdeğinde 21 miligram magnezyum vardır. Magnezyumun enzimler, hücreler, kaslar, sinirler ve tansiyon için inanılmaz etkileri var. Ayrıca içinde yer alan protein ve kalsiyum metabolizmanızı düzenliyor.

Step to Health’te belirtilenlere göre karpuz çekirdekleri vücuttan zehir atmak için kullanılıyormuş. Böbrek taşları ve tansiyonu düzenlemekte de etkiliymişler.

Karpuz çekirdeği yer alan bir çayı tüketmek sindirim sisteminize de yararlı. Çekirdeğin içinde yer alan folik asit, sindirim için gerekli olan mide asidinin salgısını tetikliyor.

Gebe kalmak için folik asit son derece yararlı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir