Uykuda Zayıflatan Hormonları Bu Leziz İçecekle Uyandırın!

Diyet yapanlar, gece iyi bir uykudan sonra sabah kalktıklarında bir önceki güne göre daha ince olduklarını hissetmişlerdir. Bir de sürekli tartılma alışkanlığınız varsa akşam yatmadan önceki kilonuzla, sabah tuvalete çıktıktan sonraki kilonuz arasında en az 1 kg oynar. Uykuda neler oluyor da tartıda bu kadar çok fark oluşuyor?

Uykuda Zayıflatan Hormonlar

Kortizol (stres hormonu)

Kortizol yani stres hormonu vücuttaki yağ, şeker ve protein yenilenmesini sağlar ve uyurken enerji yakmaya yardımcı olur. Uyumadan en az 2-3 saat önce yeme işlemini bitirmişseniz kortizol hormonu enerji yakmadaki ustalığını gösterebilir.Aksi halde enerjiyi yağ olarak depolar. Bu yüzden yatmadan önce asla yemeyin!

Somatotropin(Büyüme Hormonu)

Büyüme hormonu sadece vücudun büyümesi için çalışmaz, vücudun bazı dengelerini de korumaya yardımcı olur. Bu hormon çocuk ve gençlerde daha hızlı çalışarak güçlü bir kemik yapısı oluşturur. Yaşlandıkça daha az salgılanır.
Uyurken büyüme hormonu serbest kalır. Özellikle yetişkinlerde bu hormonun serbest kalması önemli bir faktördür ve düzenli bir uyku sonucunda gerçekleşir. Uyurken kalori yakılmasını sağlar. Uyku eksikliği metabolizmanızın yavaşlamasına ve büyüme hormonunun görevini yerine getirememesine neden olur.

Leptin Hormonu

Son zamanlarda leptin hormonu ile ilgili çok şey duymuş olmalısınız. Zayıflamanın altın kuralının bu hormonun çalıştırılmasından geçtiğini söyleyenler var. Nedir leptin ve nasıl çalışır? Yağ hücrelerinde sentezlenen leptin hormonu doyduğunuzu ve yemek yemeyi bitirmeniz gerektiğini söyleyen hormondur. Çok ve sağlıksız beslenirseniz yağ hücrelerindeki leptin salınımı etkilenir ve doyduğunuzu hissetmezsiniz.
Leptin hormonunun çalışması için belli aralıklarla ve sağlıklı beslenme, aynı zamanda da düzenli bir uyku gerekir. Gün içinde uygun bir beslenme programına uyar ve sağlıklı bir uyku çekerseniz, siz uyurken leptin hormonu mükemmel bir şekilde çalışır ve yağlarınızı yakar.

Ghrelin Hormonu

Ghrelin çoğu kişi tarafından açlık hormonu olarak isimlendirilir. Beyninize aç olduğunuzu ve daha fazla yemek istediğini söyler. Uyku eksikliği leptin hormonunu azaltır yani vücudunuza doyduğunu söyleyemez. Bu durumda ghrelin devreye girer ve aç olduğunuz konusunda beyne baskı yapar.
Ghrelin hormonunun çok çalışması metabolizmanızın yavaşlamasına ve ani kilo artışına neden olur. İyi bir gece uykusu ghrelin hormonunu baskılayacaktır.

Ve Bu Sistemi Hızlandıran Mucize Çay

Tek yapmanız gereken uyumadan önce 2 saat önce hiçbir şey tüketmeyin. Aç karnına içtiğiniz bir bardak maydanoz suyu, siz uyurken de kilo vermenizi ve yağların hızlı bir şekilde yakılmasını sağlayacaktır.

Malzemeler;

1 demet maydanoz
1 yemek kaşığı bal
1 salatalık
1 adet limon suyu
1 tutam taze zencefil
1/2 litre su

Tüm malzemeleri blenderdan geçirin veya doğrayın İki günde bir akşam yemeği yerine tüketin. Uyumadan 1 saat önce için 1 ay devam edin ve 1 hafta ara verin, duruma göre hala zayıflama ihtiyacınız varsa, 1 hafta sonunda yine 1 ay devam ediniz.

Not: Bu tarif diyetiniz için takviyedir, kilo probleminiz çok fazla ise tek başına tam etki etmeyeceğini unutmayınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir