Sağlıklı Parlak Gözler Ve Göz Çevresi İçin Muhteşem Tavsiyeler.

Kadın erkek herkesin gözlerinde olmasını istediği özellik, sağlık ve parlaklıktır. Artık insanların sokakta yürürken daha sık gözlük taktığını hiç fark ettiniz mi? Bu bir moda değil ya da gözleri koruma fikri bir anda artış göstermedi. Bunun sebebi insanların gözleriyle yeterince ilgilenmemeleri.

Elbette, vücudunuzu istediğiniz gibi kullanabilir, onun için istediğinizi yapabilirsiniz ama eğer en azından bir şey umurunuzda ise, bu da gözleriniz ve onları tehdit eden risklerle tehlikeler olmalı. Bu içeriğindeki yüksek A vitamini yüzünden havuç suyu içmekten daha öte bir durumdur. (büyükannelerimiz hep söylerdi, havuç gözlere iyi gelir diye)
Evet, daha sağlıklı gözlere sahip olmak için bu vitaminden bolca almanız gerektiği doğrudur. A vitamini çeşitli enfeksiyonlara karşı korur ve onlarla savaşır, optik sinirlerin gerginliğini azaltır, bu da bilgisayara, tabletlere, cep telefonlarına ve televizyonlara bakmaktan dolayı günümüzde sık sık görülen bir durumdur. Ama tek başına A vitamini tabiki yeterli değil.

Göz ve göz çevresi sağlığı bakımı.

Temizlik : Gözlerinizin ve göz çevresinin hijyenik temizliğe ihtiyaç duyduğunu söylemeliyiz. Özellikle sık göz makyajı yapanlar, temizlemeden yatmayı akıllarından geçirmemeli. Göz temizliği için kullanacağınız ürünlerin alkol ve yağ içermemesi gerekiyor. Ayrıca temizlik yaparken göz çevresine çok bastırmamaya özen gösterin. İçten dış yöne doğru dairesel bir şekilde temizlemek göz sağlığı açısından en iyisidir. Göz çevresi için krem seçerken leke ve kırışıklık karşıtı aynı zamanda K ve C vitamini içeren ürünler olmasına dikkat edin. 

Beslenme : Güzelliğinizin kusursuz olması için dengeli beslenme çok önemlidir. Göz çevresi bakımı için de bol A vitamini içeren ıspanak, kereviz, havuç ve maydanoz gibi sebzelerden bol bol tüketmeye özen gösterin.

Güneş gözlüğü kullanın. Gözlerinizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korumak için güneş gözlüğü kullanın. Hem UVA hem de UVB türü radyasyona karşı koruyanları tercih edin.

Uykunuzu alın: Gözlerdeki yorgunluk ifadesini ele veren en belirgin faktör şüphe yok ki uykusuzluk ya da kalitesiz bir uykudur. Vücudunuzun yeterli derecede uykuya ulaşamaması durumunda gözler ve göz çevresi anında yorgunluğun izlerini yansıtır.

Yüzüstü uyumayın: Yüzüstü uyuduğunuzda yastığın oluşturacağı izler de bir süre sonra kalıcı izlere dönüşebileceğinden yüzüstü uyumamaya dikkat edin.

Göz egzersizleri yapın.

Düz durun ya da oturun. Tam karşıya doğru bakarken kafanızı hareket ettirmeden sola bakıp, gördüğünüze odaklanın. Ardından sağa bakın ve gördüklerinize odaklanın. 5 kez bu yatay çizgide gözlerinizi hareket ettirin. Döngüyü üç kez tekrarlayın.
Yatay çizgide yaptıklarınızı bu sefer yukarı ve aşağı olarak yapın. Bunları yaparken gözlerinizi kısmaktan ya da kaşlarınızı çatmaktan da kaçınmayın. Gözlerinizi rahat ettirecek şekilde bu hareketi tamamlayın.
Gözlerinizi kurşun kalem veya yakınınızdaki herhangi bir nesneye odaklayın. Gözlerinizden 20-30 cm uzakta olmalıdır. Sonra daha uzaktaki bir nesneye odaklanın ve ayrıntılarıyla görmeye çalışın. Daha tekrar kaleme. Odağınızı beş kez değiştirin. Bu döngüyü üç kez tekrarlayın
Gözlerinizi kapatın. Sonra gözlerinizi 2-3 saniye sıkıca sıkıştırın sonra göz çevrenizdeki kasları rahat bırakın. Tekrar sıkıca kapatın. On defa bunu tekrarlayın.

 

Soğuk su: Yüzünüzü gün içinde sık sık soğuk suyla yıkamayı deneyin. Belli aralıklarla yüzünüze vuracağınız buz gibi su, tüm yüzünüzü canlandırdığı gibi göz çevrenizde de olumlu etkiler yaratacaktır.

Göz çevresi için papatya çayı: Gözlerinizin çevresini papatya çayı ile dinlendirebilirsiniz. Papatya çayı antioksidanlar içerdiğinden gözleriniz ve göz çevrenizi dinlendirir, daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.
Papatya çayını demleyerek biraz buzdolabında bekletin. Daha sonra bir parça pamuğu papatya çayına batırarak gözlerinizin üzerine koyun ve 10 dakika bu şekilde dinlenin.

Göz çevresi için yeşil çay: Papatya çayı gibi yeşil çay da içerdiği maddeler sayesinde gözlerinizin doğal ilacı olmaya adaydır. Her gün düzenli olarak göz çevrenize uygulayacağınız yeşil çay, istediğiniz sağlıklı göz çevresine kavuşmanızı kolaylaştırır. Yeşil çayı demleyin ve biraz buzdolabında bekletin. Sonra bir parça pamuk yardımıyla yeşil çayı göz çevrenize uygulayın. Pamuğu 10 dakika sonra gözlerinizden alabilirsiniz.

Soğutulmuş salatalık dilimleri:

Salatalık dilimleri ,kızarıklık, ısı ve tahrişe anında rahatlama sağlar. Göz altı kararma ve şişliklere iyi gelir. Buzdolabından soğuk bir salatalık alın. İki dilim gözlerinize oturacak şekilde yerleştirin ve 15-20 dakika dinlenmelerine izin verin. Dinlendikten sonra dilimleri kaldırın ve gözlerinizi kurutun.

Soğutulmuş Aloe Vera: Aloe veranın içerdiği antioksidanlar şişmeyi azaltır ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olan E vitamini içerir. Biraz Aloe Vera özütünü alın ve bir saat boyunca buzdolabına koyun. Yatmadan önce bir pamuk yardımıyla gözlerinize uygulayın.

Gül suyu: Temizleyici ve rahatlatıcıdır. Şişmiş göz ve göz kapakları için harika bir seçim, aynı zamanda antiseptik etkisiyle de mikrop kırıcı özelliğe sahiptir.