Para kazanmak zeka da gerektirir.

New York’ta bir bankanın önünde duran son model Rolls Royce otomobilden inen adam, hızlı adımlarla bankaya girdi ve önüne çıkan ilk görevliye, bireysel kredi için başvuruda bulunmak istediğini söyledi.

Görevli onu, müşteri temsilcisine götürdü.

Adam, çok acele bir is için Avrupa’ya gitmek zorunda olduğunu ve bu nedenle bir hafta vadeli beş bin dolar krediye gereksinim duyduğunu söyledi.

Müşteri temsilcisi kısa bir araştırma yaptıktan sonra. “Ticari ve mali sicilinizi inceledik. Bu krediyi almanız için bir engeliniz yok” dedi ve ekledi: Fakat bir konuyu belirtmeliyiz. Bizim bankamızla daha önce hiç çalışmamışsınız. Banka olarak sizi resmen tanımıyoruz. Bu nedenle, söz konusu krediyi verebilmemiz için karşılığında sizden bir teminat almak zorundayız”.

Adam cebinden Rolls Royce’un anahtarını çıkardı, bankanın müşteri temsilcisine uzattı: “Çok acelem var, uçağa yetişeceğim.” dedi. “kapıdaki Rolls Royce’ umu teminat olarak alabilirsiniz”.

Kredi işlemleri çok hızlı bir bicimde tamamlandı. Rolls Royce otomobili bankanın garajına çektiler, adama da beş bin dolar krediyi verdiler. Müşteri temsilcisi, kişisel merakını gidermek için bir hafta boyunca özel bir araştırma yaptı ve bankalarının bu yeni müşterisinin çok büyük bir is adamı ve çok büyük bir servet sahibi olduğunu öğrendi.

Bir hafta sonra adam yeniden gelip, borcunun anaparası beş bin dolarla, bir haftalık faizi dokuz bucuk doları ödedikten sonra, müşteri temsilcisi bir turlu yenemediği merakının dürtüsüyle sordu: “Sizin, çok büyük bir is adamı ve çok büyük bir servetin sahibi olduğunuzu öğrendim” dedi. “Yalnızca kişisel merakımdan soruyorum. Lütfen söyler misiniz, sizin için çok küçük bir miktar olan beş bin dolarlık krediye neden gereksinim duydunuz?”

Adam hafifçe gülümsedi: “Siz de bana lütfen söyler misiniz?” dedi. “Böyle lüks bir otomobili, New York’ta hangi kapalı garaja, bir hafta boyunca dokuz bucuk dolara nasıl bırakabilirsiniz?

Sonuç şu ki ;

Para kazanmak sadece çalışma ve hırslı olmak yetmez,

Para kazanmak zeka da gerektirir..

PAYLAŞ
burası
Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

Sinan Tekinay 14 Kasım 2016

İşte bu yüzden ben asla zengin olamam, olsam da bu çok sürmez. Yaa arkadaş, bir haftalığına nereye gidersem gideyim, arabamın bir haftalık otopark ücreti isterse 100 dolar olsun, (Ki mümkün değil, aylık abone en babasından 500 doları geçmez. ) Veririm anasını satayım, sırf bankanın bu muamelelerine maruz kalmayayım… Bende para bol olacak, ne 100 dôlâr’in hesabını yaparım, ne bin dôler ‘in. Gönlümce yiyemeyeceksem… bir 9,5 doları (veya 90,5 doları ) hesaplayacaksam içine s.ç..yım o zenginliğin…

Ayhan BAYRAK 15 Ocak 2017

Bu cok akilli bir yol degil. Birincisi is dunyasinda zaman para demektir. Banka islemleri ile ugrasacak, oradan da taksiyle hava alanina gidecek donusde de ayni yolu izleyecek, toplam harcama o bankaya verdigi bir haftalik faizden cok fazla olur. Bu teorik bir hikaye olmasina ragmen yontem bir is adami icin akilli degil aptalca. Ben seyahatlerimde her zaman hava alaninina kendi aramla gider orada pak ederim. Ornegin bes gunluk bir seyahet icin $10 x 5= $50 parking oderim hava alani parkina. Eger taksi ile gitsem, evden hava limani ve geri hava limani ev $95 civarinda yaktigim benzin de $6-7.