4 Eşi Olan Tüccar

Hikayeler 05 Kasım 2016

Zamanın birinde bir tüccar varmış. Bu tüccarın dört eşi varmış. Bu tüccar en çok dördüncü eşini severmiş. Her zaman en güzel kıyafetleri en güzel takıları en güzel ayakkabıları ona alırmış. tüccar üçüncü eşini de en az onun kadar severmiş. Bu eşi tüccarın gurur kaynağıymış çok güzelmiş.

Tüccar hep korkarmış ya bir gün beni bırakırsa diye o yüzden üçüncü eşini hep yanında gezdirirmiş. Tüccar ikinci eşini de severmiş eşlerinin içinde en sevdiğiymiş o. Hep bütün sırlarını onunla paylaşır dertlerini ona anlatırmış. Ama tüccar birinci eşini hiç mi hiç sevmezmiş oysa ki tüccara evini yuvasını çocuklarını veren o eşiymiş.

Neyse işte bir gün tüccar ölüm döşeğindeymiş ve kendi kendine düşünmüş “benin bu dünyada bir sürü eşyam ve dört eşim var ben bu ölüme tek başıma yalnız gitmek istemiyorum” diye düşünmüş ve dördüncü eşini yanına çağırmış “ben sana hep en güzel şeyleri verdim sana her zaman en güzelini en görkemlisini aldım şimdi ben ölüyorum benimle gelirmisin” eşi “KESİNLİKLE OLMAZ” diyerek odadan çıkmış.

Tüccar üçüncü eşini çağırmış ve “bu zamana kadar seni çok sevdim sen benim gurur kaynağımdın şimdi ben ölüyorum benimle gelirmisin?” eşi “kusura bakma ama ben sen öldükten sonra başka birini bulup evleneceğim.Ve hayat devam ediyor o yüzden seninle gelemem” tüccar son bir umut ikinci eşini çağırmış ve

“Bu zamana kadar hep sana güvendim bütün sırlarımı senle paylaştım ve şimdi ölüyorum benimle gelirmisin” eşi “lütfen lütfen benden bunu isteme ben seninle mezara kadar gelirim ama ilerisini isteme ben bunu yapamam” tüccar boynu bükük bir şekilde ölümü beklerken içerden bir ses duymuş “ben seninle gelirim” tüccar doğrulup bakmış ki karşısında birinci eşi duruyor ve ona dikkatlice bir bakmış ne kadar bakımsız ne kadar da zayıfmış birinci eşi. Ve sonunda sadece birinci eşi tüccarla ölmüş.
Aslında bu dünya üzerinde bulunan herkesin dört tane eşi vardır…

1. Bedenimizdir, her zaman bedenimizin en güzel olmasını isteriz. Ve ne yazık ki bizimle öbür dünyaya gelemez.

2. Servetimizdir, o bizim gurur kaynağımızdır ve başka birinin eline geçmesinden hep korkarız ama ne yazık ki biz ölünce başkalarının olurlar ve bizimle öbür dünyaya gelemez.

3. Eşimiz ailemiz dostlarımız, bizim sırdaşlarımızdır ve bizimle sadece mezara kadar gelebilirler daha ötesini yapamazlar.

4. İşte o ise bizim ruhumuzdur, bazen ruhumuzu unutabiliriz tıpkı tüccar gibi ve sevmeyebiliriz ama aslında biraz düşünsek ruhumuz olmadan biz de olamayacağımızı anlarız. Ruhumuz bizim her şeyimizdir.

VE BU DÖRT EŞ İÇERİSİNDEN BİZİMLE GELECEK OLAN SADECE RUHUMUZDUR!

PAYLAŞ
burası
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Harama El Uzatmak

Harama El Uzatmak

01 Kasım 2017
Oyuncak Araba

Oyuncak Araba

18 Ağustos 2017
Sabahın Sahibi Var

Sabahın Sahibi Var

18 Ağustos 2017
Derviş ve Para

Derviş ve Para

18 Ağustos 2017
Bir Babanın Mirası

Bir Babanın Mirası

17 Ağustos 2017
Türk Kafası

Türk Kafası

17 Ağustos 2017
Küs Kardeşler Hikayesi

Küs Kardeşler Hikayesi

17 Ağustos 2017
Anne Hakkı Asla Ödenmez

Anne Hakkı Asla Ödenmez

16 Ağustos 2017
Sekiz Dakikan Var

Sekiz Dakikan Var

16 Ağustos 2017
Hz. Ali’nin 13 Sözü

Hz. Ali’nin 13 Sözü

16 Ağustos 2017