Öğretmen, Velilerin Çocuklarını Şımartmasından Nefret Ediyordu. Söyledikleri Şeyleri Şimdi Binlerce Kişi Konuşuyor.

Jonas Harrysson 16 yıldır okulda öğretmenlik yapıyor. Eğitim hayatı boyunca çocuklarını şımarık yetiştiren velilerin yaptığı hataların farkına birçok kez varmış. Öğretmenin değindiği konu ise gayet net. Günümüz ebeveynleri çocuklarının okulda sürekli eğlenmesi gerektiğini asla sıkılmamaları gerektiğine inanıyor. Jonas, duruma ilişkin düşüncelerini Facebook’taki gönderisinde belirtti ve velilerin üç konuda değişikliğe gitmelerini önerdi. Sadece iki günde öğretmenin gönderisi binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Öğretmenin aşağıda yazan düşüncelerini okuduktan sonra ona katılıp katılmamakta serbestsiniz.

16 yıldır çocuklara öğretmenlik yapıyorum ve çocukların gitgide kötüleştiği bir konuya değinmek istiyorum.

1. Çocuklar sıkılmaktan nefret ediyorlar! Sürekli eğlenceli dersler istiyorlar. Lütfen çocuklarınızı şımartmayı durdurun. Bazen derslerin sıkıcı olması inanın ki onların yararına.

2. Çocuklarının okula başlamadan önce okuma yazmayı öğrenmesinden gururlanan sayısız veliyle karşılaştım.

Bunu söylemekten nefret ediyorum ancak okumayı yazmayı eninde sonunda öğrenecekler. Bunun yerine onlarla vakit geçirin, iyi bir arkadaş olun ve paylaşmayı öğretin.

Değinmek istediğim üçüncü konu ise küçük çocukların sınıf arkadaşlarına veya kendilerinden büyüklere saygı göstermemesi. ‘Bir tane daha almak istiyorum’ diye sık sık söyleniyorlar. Alamadıklarında ise ‘Sadece bir tane mi?’ diye sitem ediyorlar.

‘LÜTFEN’e ne oldu? Yemek için teşekkürler, okula bıraktığın için teşekkürler vb. demek de içlerinden gelmiyor.

Şu an baba değilim. Ama ileride çocuğum olursa, ona oyun oynamayı, arkadaş olmayı, saygı göstermeyi ve bazen sıkılmanın iyi olduğunu öğreteceğim. Bunları öğrettikten sonra da okumayı yazmayı öğretebilirim 🙂

Gönderisi herkes tarafından ilgi gören Jonas yerel bir gazete ile söyleşi yaptı. Öğretmen, çocuklarını şımarık yetiştirmenin, velilerin beklentilerinin tam karşıtı yönde sonuç getirdiğini belirtti.

Öğretmen son olarak, “Çocuklarımızı şımartarak aslında onlara kötülük yapıyoruz. Çocukların hayal gücü sonsuz ve onlara her yapacağı şeyi siz söylerseniz hayal güçlerini yok ediyorsunuz. Bırakın sokaklarda çocukların oynaması gereken oyunları oynasınlar” dedi.