Kola’nın Zararlarını Biliyoruz Ya Faydaları?

Kolanın zararlarını hepimiz biliyoruz. Peki içmek dışında ev temizliğinde, bahçede, yada mutfak eşyalarını temizlemekte kullandığınızda muhteşem işler çıkardığını biliyor musunuz?

1- Kışın arabanızın ön camındaki buzlardan kurtulmak için büyük uğraşlar sarfetmek yerine Coca Cola dökün ve bir süre bekleyin. Sonuç harika.

2- Metallerdeki pası söküp atmak iççin üzerine bir miktar dökmeniz yeterli olacaktır.

 

3- Banyo ve Lavobolarda kireç ve kirleri çıkarmak için. Diyelim ki, tuvaletinizde her yöntemi deneseniz de çıkaramadığınız lekeler var. Hangi temizleme ürününü kullandıysanız da fayda etmedi. Çözüm çok basit, deterjanlara oranla çok çok ucuz olan kolayı lekeli bölgeye dökün ve yarım saat kadar bekletin. Leke yok olacaktır.

4 – Yağ lekeleri inatçıdır ve birçok deterjan bu lekelere fayda etmez. Fakat artık, en sevdiğiniz kıyafetleri yağ lekesi çıkmadı diye dolabın arka raflarına kaldırmayacaksınız. Onun yerine, yağ lekesi olan çamaşırlarınızla birlikte, çamaşır makinenize biraz da kola ekleyeceksiniz. Tek yıkamada lekenin çıktığını göreceksiniz.

5 – Metal ve gümüş eşyalarınızı parlatmak için harikadır.

6- Böcek ısırıklarında yaralı bölgeye döktüğünüzde ağrıyı kaşıntıyı geçirir.

7- Otlu bölgelere döktüğünüzde oradaki zararlı canlıları öldürür.

8 – Piknikte arılar sizi rahatsız ediyorsa 1 kaba kola koyarak yanınıza koyduğunuzda arılar sizden uzaklaşacaktır.

9- Aşınan araba akülerini hayata döndürmenin yolu bir metal fırçası ve koladan geçiyor. Temizlemek istediğiniz bölgeye biraz kola püskürtüp fırça yardımıyla akünün yüzeylerini onarabilirsiniz.

10- Saç tonunuzun rengini açmak mı istiyorsunuz? Kola burada da imdadınıza yetişiyor aynı zamanda düz saçlarda dalga oluşturur. Saçlarınızı kolayla yıkayın, 15 dakika bekledikten sonra durulayın.