Kepek Probleminden Ağız Kokusuna Kadar Elma Sirkesinin İşe Yaradığı 9 Şey

Kepek Probleminden Ağız Kokusuna Kadar Elma Sirkesinin İşe Yaradığı 9 Şey

Yüzyıllardır birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılan elma sirkesi neredeyse her konuda çözüm sunuyor. Bu harika sıvı kepek probleminden, ağız kokusuna cilt temizliğinden ayak mantarına kadar pek çok derde deva oluyor.

1. Cilt temizliği
Elma sirkesi kullanarak çok basit bir cilt temizleyici yapabilirsiniz. 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve iki bardak suyu karıştırın. Bir pamuk yardımıyla cildinize narince uygulayın. Bu tonik yerine geçen karışım cildinizdeki ölü hücreleri ve bakterileri yok edecek.

2. Saç kepeğini azaltmak ve önlemek
Saç derisindeki ölü hücreler sebebiyle ortaya çıkan kepek problemine doğal çözümlerden biri de elma sirkesi… Bakterileri yok ettiği için elma sirkesi kepeği yok etmek için çok güzel bir yöntem. Ayrıca bu bakımı rutin hale getirmek saçlarınızı daha yumuşak ve ışıltılı yapacak.

3. Vücuda tazelik katmak
Elma sirkesi keskin kokusuna rağmen doğal bir deodorant görevi görüyor. Bir pamuk yardımıyla koltukaltınıza ve ayaklarınızın altına uygularsanız doğal bir deodorant görevi görecektir. Kötü kokuların asıl sebebi olan bakterileri öldürdüğü için koku sorununa da çözüm olarak kullanılıyor.

4. Ayakta oluşan mantar problemini çözmek
Kulağa ne kadar kötü gelse de elma sirkesi bu konuda da çözüm sunuyor. Ayakları haftada birkaç kez elma sirkesiyle yıkamak bakterileri öldürerek, mantar oluşumunu önlüyor.

5. İnatçı siğilleri yok etmek
Gece yatmadan önce bir parça pamuğu elma sirkesi ile ıslatın ve pamuğu siğilin üzerine koyup yara bandı ile kapatın. Sabaha kadar açmayın. Elma sirkesinin keskin bir kokusu vardır evet ama siğili düşürecek kadar etkili olabilir. Siğilin geri dönmemesi için aynı işlemi birkaç gün daha tekrarlayın.

6. Kötü nefesi engellemek
Bazı diş hekimlerine göre, biraz elma sirkesi ve suyu karıştırıp ağzınızda 1 dakika boyunca çalkalarsanız kötü nefesi engelleyeceğini söylüyor.

7. Dişteki lekeleri temizlemek
Dişlerinizi elma sirkesiyle ovabilir, ağzınızı su ile çalkayabilirsiniz.

8. Salatanızı daha sağlıklı hale getirmek
Tıpkı elma gibi sirkesi de pek çok antioksidan, beta karoten, kalsiyum ve potasyum dolu. Bu yüzden evinizde salata yaptığınızda elma sirkesi kullanarak çok sağlıklı bir sos hazırlayabilirsiniz.

9. Pire kovucu olarak kullanılabilir
Evcil hayvanınız varsa ve onu pirelerden uzak tutmak istiyorsanız 1 ölçü elma sirkesi ile bir ölçü suyu karıştırıp evcil hayvanınızın tüm kürküne spreyle püskürtün ve birkaç gün tekrarlayın. Pire varsa yok olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir