Kendini sürekli yorgun hissedenlere uzmanlardan 14 öneri

Kendini sürekli yorgun hissedenlere uzmanlardan 14 öneri

Kendisini sürekli yorgun hissedenlere doğrudan uykuyla ilgili tavsiyelerde bulunulur. Fakat sağlık uzmanları yorgunluğun sadece uyku sorunlarıyla bağlantılı olmadığını söylüyor.TIME’ın sağlık ekibi 14 maddede sürekli yorgunluğun nedenlerini derledi.

1.’Yorgunum’ deyip egzersiz atlamayın

Düzenli spor yapan insanlar kendilerini fazla yorgun hissettiklerinde egzersizlerini yapmama eğilimine giriyor. Bilimsel araştırmalar ise yorgunluktan dolayı atlanan egzersizler nedeniyle vücudun dengesinin bozulduğunu ve insanların kendilerini daha yorgun hissettiğini gösteriyor.

2.Yeterince su içmiyorsanız…

Vücuttaki su kaybı yorgunlukla doğrudan ilişkili. Susuzluk kan değerlerini düşürerek kalbe pompalanan kanın daha yavaş ilerlemesine neden oluyor. Bu durum da enerjinin azalması ve yorgun hissedilmesine yol açıyor.

3.Yeterince demir almıyorsanız…

Vücuttaki önemli minerallerden demir seviyesinin azlığı güçsüzlüğe, yorgunluğa ve odaklanma zorluğuna neden oluyor. Çoğunlukla sadece hayvan etiyle alındığı sanılan demir, aynı zamanda yulaf, barbunya, fasulye, bezelye, patates ve ıspanak gibi sebzelerden de elde ediliyor.

4.Mükemmeliyetçilik yorar

Her şeyin en mükemmelini isteyen insanlar da farkında olmadan bünyelerini fazlasıyla yoruyor. Psikiyatrlar ulaşılması zor ya da imkansız hedeflerin insanları gereksiz yere yıprattığını ifade ediyor.

5.Pireyi deve yapmayın!

Mükemmeliyetçiliğe benzer bir yorgunluk çeşidi de küçük sorunları gereksiz yere büyütmek. Pireyi deve yapan insanların daha fazla egzersiz ve meditasyon yapması ya da bu sorunları arkadaşlarıyla paylaşması tavsiye ediliyor.

6.Kahvaltayı atlamayın

Birçok uzmanın ‘günün en önemli öğünü’ olarak adlandırdığı kahvaltı vücudun dinç kalmasında önemli bir rol oynuyor. Uyku sırasında yakılan besinlerin yeniden yerine koyulması ve günün enerjisi kahvaltı sayesinde sağlanıyor.
7.Abur cubura dikkat

Yüksek dozda şeker içeren abur cubur da vücudu fazlasıyla yoruyor. Temel ihtiyaçlarını almak yerine abur cubura yönelen insanlar, kan şekerlerinin yükselmesiyle sürekli bir yorgunluk hissediyor.

8.’Hayır’ diyemiyorsanız…

Karşısındaki insanları memnun edebilmek için ‘Hayır’ diyemeyen insanlar genellikle kendi enerjilerinden harcamak zorunda kalıyor.

9.Dağınık ofis de yorar

Princeton Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre dağınık bir ofis ve çalışma masası, insanların odaklanma ve karar verme kapasitesini zorluyor.

10.Bari tatilde çalışmayın

İşkolikler fazla çalışma saatleri nedenleriyle kendilerini zaten oldukça yorarken, bir de tatile gittiklerinde e-postalarını veya son gelişmeleri kontrol ederek yorgunluklarına yorgunluk katıyor.

11.İçme demiyorum

Yatmadan önce rahatlamak amacıyla içilen şarap sanılanın aksine vücudu daha da yorduğu ve metabolizmayı ‘uyumama’ yönünde etkiliyor.

12.Yatakta da mı e-posta?

Akıllı telefonların ‘uyutmadığı’ artık aşikarken, bunları bir de yatakta kullanıp gece yatmadan e-postalarını kontrol eden insanlar da yorgunluğa doğrudan kucak açıyor.

13.Adaçayı varken neden kahve?

Kafein içeren içeceklerin sonraki altı saatte vücutta etkili olduğu belirtilirken, iyi bir uyku ve yorgun hissetmemek için kahve gibi içeceklerin içilmemesi öneriliyor.

14.’Güç toplama uykusu’ daha çok yoruyor

Dünyada gittikçe daha da yaygınlaşan gün içinde 9 ya da 20 dakikalık sürelerle ‘güç toplama uykusu’na yatan insanların derin uykuya giremediği için daha yorgun kalktığı belirtiliyor.