İsveç Sağlık Bakanlığı Öğütülmüş Keten Tohumunun İnsanları Zehirlediğini Açıkladı

Lif ve Omega 3 yağı içermesi nedeniyle hemen hemen herkes keten tohumu tüketmeye başladı. Peynir gibi kahvaltılıkların üzerine koyulan keten tohumunun mideye iyi geldiği söyleniyor. Eğer siz de sağlıklı diye keten tohumu tüketenlerdenseniz, İsveç Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı son açıklamayı okumanız gerekiyor!

Her ne kadar başka ülkelerin sağlık bakanlıklarının yaptıkları açıklamaları dikkate almıyor olsak da, farklı ülkelerdeki farklı sağlık bakanları birbirlerinin tezlerini çürüterek aslında dünyaya insan sağlığı hakkında ışık tutuyorlar. Mesela ABD Gıda Ve İlaç Dairesi, keten yağını zararlı olarak görmediğinden kullanımında bir sakınca görmüyor.

Ancak İsveç Sağlık Bakanlığı, öğütülmüş keten tohumunu gıda takviyesinden çok insanları zehirleyici bir besin olarak görüyor ve kesinlikle tüketilmemesini öneriyor. Ancak öğütülmüş keten tohumları hala bilinçsizce satılmaya devam ediliyor. İsveç Sağlık Bakanlığı ise bir uyarı yayınlayarak duruma son noktayı koydu.

İsveç Sağlık Bakanı Jan Sjögren, “Araştırmalarımız sonuçlanana dek kimsenin öğütülmüş keten tohumu tüketmemesi gerekiyor” dedi. Öğütülmüş keten tohumlarında faydalı yağ asitleri yer alıyor. Ancak içinde yer alan linamarin isimli maddeyi vücudumuz hidrojen siyanür ve bazen de prusik asite dönüştürüyor. İsveç Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre de hidrojen siyanür, istifrağ etmenize ve diğer ölümcül hastalıklara neden olabiliyor.

Bakanlık, öğütülmüş keten tohumunun tüketimini yasakladı. Ancak tane şeklindeki öğütülmemiş keten tohumlarını, günde iki yemek kaşığını geçmeyecek miktarda tüketmek mümkün.Ülkemizde öğütülmüş keten tohumları hemen hemen bütün aktarlarda bilinçsizce satılıyor. Her ne kadar ekonomik nedenlerden dolayı öğütülmüş keten tohumunun satışı ABD’de yasak olmasa da, siz İsveç Sağlık Bakanlığı’nın uyarısını dikkate alın ve öğütülmüş keten tohumu tüketmeyin.

Öğütülmemiş keten tohumlarını tüketmeye devam edebilirsiniz. Ancak zehirlenmek istemiyorsanız eve öğütülmüş keten tohumu sokmayın.

Zayıflamak veya sağlıklı beslenmek amacıyla keten tohumu tüketen birilerini tanıyor musunuz? Onlara derhal öğütülmüş keten tohumundan kaçınmalarını ve öğütülmemiş olanlarını tüketmeleri tavsiyesini verin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir