Isparta Keçiborlu’nun Kendine Hayran Bırakan Mor Kraliçesi; Lavanta Tarlaları

Isparta Keçiborlu’nun Kendine Hayran Bırakan Mor Kraliçesi; Lavanta Tarlaları

Isparta ilimiz güller diyarı olarak bilinir. Bu bilgi doğru ancak eksik… Isparta aynı zamanda lavanta tarlalarının kalbine yolculuk edebileceğiniz bir cennet. Yıllar önce Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak Köyünde kurak, susuz, bir şey ekilmemiş tarlalara boş kalmasın diye ekilen ilk lavanta fideleri bugün 3000 hektar alana kadar yayılmış durumda. Türkiye’nin toplam lavanta üretiminin %93’ü bu bölgeden sağlanıyor.

Temmuz ayında düzenlenecek olan “Isparta Keçiborlu’da Lavanta Tarlalarında Dolaş” etkinliği kulaktan kulağa yayılıyor. Facebook’da şimdiden bu etkinliğe katılacağını belirten 2000 kişi oldu bile. Haziran ayında çiçeklenmeye başlıyor lavantalar ve Temmuz ayında mor lavanta tarlaları arasında mis kokular eşliğinde, görsel bir ziyafet çekmek isteyen misafirlerini bekliyor…

Lavanta tarlaları denilince akla gelen ilk yer Fransa’nın Provans bölgesi olur. Fakat Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyü, Provans’ın tahtına aday görülüyor.
Kuyucak köyünde yalnızca 150 hane var. Köyde yaz-kış oturanların sayısı ise 90’ı geçmiyor. Köy halkı geçimini lavanta ile sağlıyor.

Kuyucak yakınlarındaki Kuşçular, Çukurören, Yeşilyurt köylerinde de lavanta üretimi yapılıyor. Yöre halkı, Lavanta dışında hatmi çiçeği, papatya, kekik gibi yörede yetişen güzel çiçekleri ve otları toplayarak aktarlara gönderiyorlar.

Turistik şehirleri kıskandıran doğal taş sokakları, kerpiç evleri, sıcakkanlı insanları ve tabii ki büyüleyici lavanta öbekleri…

Bütünüyle keşfedilmeyi gerektiren harika bir atmosfer oluşturuyor burada.

Haziran sonu lavantalar morarmaya başlıyor. Temmuz ayında ise çiçekleri patlayınca mosmor oluyor. Şölen başlasın…

Hasat dönemi Ağustos ayı itibariyle başlıyor.

Lavanta büyürken suya ihtiyaç duymuyor. Görsel ziyafet sunan lavanta bitkisi, susuz ve kurak tarlalarda yetişebiliyor.

Türkiye lavanta üretiminin %90’ı bu bölgeden sağlanıyor.

Karaciğer yağlanması, burun akıntısı, toz alerjisi, romaztizma gibi hastalıklara da iyi geliyor. Hem güzelliğiyle hem faydalarıyla lavantalar çıtayı gerçekten zorluyor?