Irak’ta İlgi Çekici Bir Kültür : Bataklık Arapları

Irak-Dicle havzasında hayat bulmuş eşsiz, eski ve bir o kadar da ilgi çekici bir kültürü sizlerle hemen paylaşmak istedik. Bu kültürün adı “Bataklık Arapları”…

Şimdi sizlere, bu insanların hikayelerini anlatmak ve yaşadıkları eşsiz benzersiz coğrafya hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz. Eminim çok ilginizi çekecek…

Irak’ın güneydoğusunda vücut bulmuş bu yerleşim yerleri, ilk görüşte egzotik Venedik’i anımsatıyor. Burada kendilerine bir yaşam alanı kurmuş ve yaşamakta olan insanlara da Ma’dan “Bataklık Arapları” ismi veriliyor.

Bataklık Arapları, “mudhif” adı verilen yüzen evlerde yaşıyorlar. Mudhifler sadece sazdan yapılıyor ve kesinlikle, ahşap, tahta, çivi ya da cam malzeme kullanılmıyor.

Evlerin altlarında gördüğünüz adacıklar da insan yapımı ve onlarda sazlar kullanılarak inşa edilmiş. Sazları sağlamlaştırmak için de çamur kullanmışlar.

Uzun yıllar Saddam rejiminden kaçan muhaliflerin, sığınak olarak kullandıkları bölgede yaşayan halk, 1991 yılında Saddam rejimine karşı ayaklanınca cezalandırılmışlar. Halkın su kaynakları kurutulmuş ve bölge yaşanmaz hale getirilmiş.

Bunun üzerine hızla çölleşmeye başlayan bölgeden halk göç etmeye başlamış. Öncesinde 500 bin kişilik bir nüfusa sahip olan bölgede, kuraklık yüzünden yalnızca 1.600 kişi kalmış.

Saddam rejiminin devrilmesinden sonra kurulan yeni hükümet bölgeyi eski haline getirmek için çalışmalar yapmaya başlamış ve bölgeye yeniden su kaynakları verilmiş.

Bölgede şu an sağlık, eğitim, temiz içme suyu kaynakları ve elektrik bulunmuyor. Ancak su seviyesinin yarısı elde edilmiş durumda.

Şimdi dileğimiz bu eşsiz kültürün yeniden canlanması ve eski görkemli günlerine geri dönmesi..

Resimlerin büyük hallerini görmek için lütfen üzerlerine tıklayınız.