Güneşin Tadına Şemsiye ile Varılır!

Yaz aylarının vazgeçilmez mekanı balkon ve bahçelerimizdir! Biraz nefes almak, güneşli havanın tadını çıkarmak için yaz oldu mu kahvaltılarımızı, sabah kahvelerimizi, akşam üstü çay sohbetlerini, dost toplantılarını, mangal partilerini dışarıya taşırız. Dünyanın her yerinde parklarda, kaldırım kafelerinde zaman geçirerek temiz hava alma olanakları daraldıkça balkon ve bahçe kullanımı da arttı. Her birimiz bahçemiz varsa bahçemizin, yoksa balkonlarımızın kıymetini bilmeye, tadını çıkarmaya başladık. Evlerimizin dış mekanlarında zaman geçirmek ne kadar keyifli olsa da çatır çatır güneş altında yanmayı kim ister? Tatlı tatlı ısıtan güneş ışınlarının geliş açısı gün içerisinde değişip dikleştikçe keyifler kaçar, herkes sığınacak bir gölge arar. Neyse ki güneşin yakıcılığının arttığı saatlerde kendimizi korumak için evin içine kaçmaya gerek yok; çünkü aradığımız gölgeyi bize dışarıda sunacak bir dost var: Şemsiye!

Hem Güneşi Hem Yağmuru Keyfe Çevirme

Şemsiye deyince hemen herkesin aklına yağmurdan korunma geliyor ama adı bile Arapça’da güneş anlamına gelen “şems” kelimesinden türemiştir. Aslında insanları yağmurdan değil de güneşten korumak için tarihin çok eski devirlerinde geliştirilmiş bir araç. Mezopotamyalılar, Eski Mısırlılar ve Romalılar gibi günümüz insanı da güneşten şemsiye ile korunuyor. Yazları apartmanların güneş alan cephesini rengarenk kaplayan balkon şemsiyesi, deniz kıyılarını şenlendiren plaj şemsiyesi ve bahçeleri süsleyen bahçe şemsiyesi sadece bir aksesuar değil, bizler gündelik hayatımızı evin duvarları dışına, açık havaya taşırken ailemizi ve dostlarımızı gölgede rahat ettirecek, mahremiyetimizi koruyacak birer yardımcı ve dosttur.

Hangi Modeli Seçmeli?

Günümüzde şemsiye modelleri o kadar çeşitlendi ki yazları evinin dış mekanında güneşten korunma ihtiyacı duyanların seçim yapmakta zorlanması doğal. Sabit, eğilebilen, taşınabilir, yandan kollu, tekerlekli ürünler çeşit çeşit renkte ve desende kullanıcılara sunuluyor. Seçimde zorlanan alıcılara şu birkaç sorunun yanıtına göre hareket etmelerini öneriyoruz:

Mekan Ne Kadar Geniş?

Öncelikle mekanın büyüklüğü ile orantılı bir ürün kullanın. Unutmayın, küçük bir şemsiye geniş bir balkon veya terasta toplanan sevdiklerimiz için yeterli gölge yaratmayabilir ama balkon küçükse, geniş bir şemsiye kullanmak estetik olmayan bir görüntü yaratır. Eğimli bir model, daha geniş gölge etmenize yardımcı olacaktır. Eğer birden fazla şemsiye kullanmayı düşünüyorsanız, sadece açıldığında alacağı boyutu değil, aralarında ne kadar mesafe olacağını da göz önüne katmak gerekir.

Güneş Ne Yönden Geliyor?

Mutlaka mekandaki konumuna ve kullanım şeklinde uygun bir şemsiye seçin. Şemsiye için doğru konumu belirleyen, her şeyden önce güneşin geliş yönüdür. Mekanınızı gün içinde gözleyin, sabah vaktinde mi güneş alıyor; yoksa akşam üstlerinde mi? Güneş ışıkları hangi saate hangi yönden geliyor? Günün farklı saatlerinde farklı açıdan güneş ışığı alan bir bahçeniz veya balkonunuz varsa, şemsiyenizin yerini gün içinde değiştirmeniz gerekecek demektir, bu nedenle taşınabilirlik ve hafiflik seçiminizde önemli bir kriter olmalı. Kendiliğinden ayaklı bir ürün kullanmak yerine şemsiye ayağını ayrı bir ürün olarak satın almak da mümkün. Farklı saatlerde değişik yönlerden güneş alan büyük bir mekan için tekerlekli bir model uygun olabilir.

Dekorasyon Tarzınız Nedir?

Mekanın genel dekorasyonuna uygun bir model seçmeye dikkat edin. Renk renk, desen desen ürün modeli arasından seçim yaparken balkon ve bahçe mobilyaları ile uyumu göz önünde bulundurmak gerekir. Renk çeşidi bol olsa da güneşten rengin solma olasılığını düşünerek açık renkleri tercih etmek öneriliyor.

Soruları yanıtlayıp aradığınız özellikleri belirlediyseniz artık hazırsınız! Ailenizi ve sevdiklerinizi serin gölgesinde rahat ettirecek, bahçe ve balkonlarınızı renklendirecek şemsiyeyi seçmek için Koçtaş web sitesini ziyaret edebilir, kısa sürede Koçtaş güvencesiyle sahip olabilirsiniz.