Günde bir kase yoğurt yerseniz ne olur?

Günde bir kase yoğurt yerseniz ne olur?
Tam bir vitamin ve mineral deposu olan yoğurdun kemik ve kas sağlığı için gerekli olduğunu zaten biliyorsunuz. Peki yoğurt başka nelere iyi gelir?

Sindirime yardımcı olur

Yoğurdun en önde gelen özelliği sindirime yardımcı olmasıdır. Çünkü sütün yoğurda dönüşmesi için sütün mayalanmasına sebep olan bakteri, yiyecekleri sindirmenizi sağlayan bakteriyle aynı bakteridir.

Probiyotikleri mutlaka duymuşsunuzdur; bu bakteriler sağlığınız için çok önemlidir ve doğal bir biçimde yoğurdun içerisinde bulunur.

Dolayısıyla, eğer bağırsak problemleriniz varsa günlük olarak yoğurdu beslenme biçiminize eklemeniz sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Bağışıklığınızı güçlendirir

Vücudunuza kasten bakteri girmesini sağlamak kulağa tuhaf gelebilir ama iyi ve kötü bakteri arasında bir fark vardır ve yoğurt iyi bakterilerle doludur.

Dolayısıyla yoğurt sadece sindirim sisteminize yardımcı olmakla kalmaz tüm bağışıklığınızı güçlendirir. Çünkü yoğurtta bulunan bakteriler vücudunuzun hastalıklara karşı güçlenmesini sağlar.

Bir başka deyişle; yoğurt sizi soğuk algınlığı ve mide virüsünden korumaya yardımcı olur.

Maya mantarlarının sebep olduğu enfeksiyondan korur

Yoğurt, maya mantarıyla dolu olduğu için bu kulağa mantıksız gelebilir. Fakat; yoğurdu günlük olarak tüketmek vücudunuzun alt bölgelerinde oluşabilecek enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.

Vajinada oluşan Candida bakterisi pek çok kadında görülen bir problemdir ve genellikle vajina yeterince asidik olmadığı için bu problem oluşur.

Yoğurttaki maya vajinanızdaki pH seviyesini düşürmeye yardımcı olacaktır.

Tansiyonu düşürür

Hepimizin bildiği gibi kalorisi ve yağı bol olan, sağlıksız yemekler tüketmek tansiyonu yükseltir.

Günde 2-3 porsiyon düşük yağlı yoğurt ya da genel olarak süt ürünleri tüketmek yüksek tansiyonunuzu düşürmeye yardımcı olacaktır.

Osteoporoza yakalanma riskini azaltır

Özellikle menopozdaki kadınlarda osteoporoz daha fazla görülür. Dolayısıyla menopozdaki kadınların vücuttaki östrojen eksikliğini kapatmaları için çok miktarda kalsiyumu diyetlerine katmaları gerekir.

Kalsiyum yoğurtta fazlaca bulunur ve kemiklerinizin güçlenmesini ve gelişmesini sağlar.

Tok hissettirir

Açlık hissettiğinizde bir kase yoğurt yiyebilirsiniz.

Genelde insanların yemek yedikten sonra hala açlık hissetmelerinin sebebi karbonhidrat ve şeker bakımından zengin fakat yeterince protein ve lif içermeyen sağlıksız yemekler yemeleridir.

Yoğurt çok yoğun protein içerdiğinden ve vücudunuzun bu proteini sindirmesi zaman alacağı için yoğurt hem sizi tok hissettirecek hem de tokluk hissiniz uzun süreli olacaktır.

Beslenme düzeninize; yoğurt, yağsız et ve yeşil yapraklı sebzeleri katmak sizi daha iyi ve tok hissettirecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir