Dezenfektan Çeşitleri ve Kullanımı

Dezenfektan Çeşitleri ve Kullanımı

Dezenfektanlar yakın zamana kadar daha çok hastanelerde ve benzeri sağlık kurumlarında kullanılan tıbbi malzemeler arasında yer alıyordu. Ancak COVID-19 sebebiyle günlük hayatın bir parçası haline geldi. Sağlık uzmanları dezenfektan ürünlerin yalnızca hastanelerde değil, evlerde ve iş yerlerinde de herkes tarafından kullanılması gerektiğine dikkat çekti. Watsons, farklı el dezenfektanı çeşitleri ve markaları ile, size su ve sabuna ulaşamadığınız zamanlarda sağlığınızı koruma imkanı sunuyor. Watsons’taki dezenfektan ürün çeşitleri arasında Konix markalı spreyler ve Hunca Care dezenfektan jel gibi çok sayıda marka ve çeşit bulabilirsiniz.

 

Dezenfektanlar Ne İşe Yarar?

Mikrop ve virüsleri yok etme özelliği olan alkol içerikli ürünlerin hepsi dezenfektan sınıfındadır. Ancak içeriğinde en az yüzde yetmiş alkol bulunan ürünler etkili sonuç vermektedir. Fiziksel temasın yoğun olduğu alanlarda ya da ellerinizi sabun ve suyla uzun uzun yıkama imkanınızın olmadığı zamanlarda el dezenfektanları size pratik bir temizlik imkanı sunmaktadır. Cildinize ve yüzeylere bulaşan zararlı mikroorganizmaları ve hastalık içeren virüsleri kısa süre içinde yok eden dezenfektanlar, bugün herkesin çantasında bulunması gereken en temel ürünler arasındadır. Virüs salgınlarının yanı sıra zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olanların ya da bağışıklık sistemini zayıflatan ağır bir tedavi görenlerin daima bir el dezenfektan ürünü kullanması sağlık uzmanları tarafından önerilmektedir. El dezenfektanlarını dilerseniz dezenfekte spreyleri ya da dezenfektan jelleri arasından seçebilirsiniz. Watsons’ta yer alan markalar arasında Dermokil jel çeşitlerini ya da Delete el ve yüzey dezenfektan sprey modellerini bulabilirsiniz.

Dezenfektanlar Nasıl Kullanılır?

Ellerinizi steril hale getirmek için dezenfekte edici ürünleri kullanabilirsiniz. Ellerinize yeterli miktarda döktüğünüz ürünle ellerinizi en az iki dakika boyunca ovalamanız gerekmektedir. Ovalama sırasında elleriniz kendiliğinden kuruyacaktır. Ayrıca bir kurulama ya da durulama işlemi yapmanız gerekmez. Uygulama sırasında ürünün ellerinizin tüm bölgelerine ulaştığından da emin olmanız gerekir. Parmak araları, tırnak yüzeyleri ve tırnak altları virüslerin sıklıkla tutunduğu bölgelerdir. Bu alanları özellikle dezenfekte etmeniz önerilir. Yüzünüze ya da cildinizin herhangi bir alanına uygulamak isterseniz, öncelikle kullandığınızı ürünün prospektüsüne göz atmanız tavsiye edilir. Kullanacağınız ürün yüzünüze uygulamaya elverişli ise direkt olarak sürebilir ya da steril bir pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Bu tarz ürünleri sık sık kullandığınız cep telefonu, çakmak ya da anahtarlık gibi eşyalarınızı sterilize etmek için de kullanabilirsiniz. Dezenfektan ürünü bir pamuk ya da kağıt havlu ile eşyalarınıza sürebilirsiniz. Ancak cep telefonu gibi elektronik eşyalarda kullanırken, uygulayacağınız miktarın aşırıya kaçmamasına özen göstermelisiniz. El dezenfektanlarını çocuklarınız için kullanmak isterseniz Dalin markasının dezenfektan ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Dezenfektan Çeşitleri Nelerdir?

El dezenfektan çeşitleri en az yüzde yetmiş alkol içeriğine sahip ise sizi mikroplardan ve virüslerden koruyacaktır. Ancak cilt tiplerine ya da ürün ebatlarına göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Çabuk kuruyan hassas bir cilt yapısına sahipseniz krem ve yağ içerikli el dezenfektanlarını tercih edebilirsiniz. Siveno markasının el temizleme ürünü badem yağı, sirke ve gliserin bazlı bir içerik sunmaktadır. Sizi mikroplardan korurken içeriğindeki badem yağı sayesinde de cildinizi yumuşatır, nemlendirir ve kuru çatlakların kapatılmasına yardımcı olur. Cebinizde taşıyabileceğiniz bir ürün arıyorsanız Bebak ve Bioxi ürünlerine göz atabilirsiniz. El dezenfektan ürünleri uzun süreli kullanımlar için bir litrelik paketleriyle de sunulmaktadır. Evde, işte, yolda ya da seyahatte ellerinizi mikroplardan hızlıca arındırmak ve sağlığınızı korumak isterseniz Bayco, Dalin ve Konix gibi birçok markanın ürünlerine Watsons’ın avantajlı fiyatlarıyla sahip olabilirsiniz.