Cep Telefonunuzun Şarjı Bitmesin

Telefonlar artık sadece bir iletişim aracı değil, aynı zamanda en yakın arkadaşımız gibiler. Şarjları bittiğinde ve onlardan kısa süreli ayrı kaldığımızda aklımız hep gelebilecek olan aramalarda, mesajlarda ve sosyal medya kanallarında neler olup bittiğinde oluyor. Hatta sırf telefon şarjımız bittiğinden dolayı planlarımızı ertelediğimiz bile olabiliyor. En yakın arkadaşınız yanınızda tüm enerjisiyle dursun ve aklınız onda kalmasın diye telefon şarjınızı nasıl daha uzun süreli kullanabileceğinizin ipuçlarını derledik. Verdiğimiz ipuçları kesinlikle işinize yarayacak ama siz yine de “Ne yaparsam yapayım şarjımın yetmeyeceğini düşünüyorum.” diyorsanız hemen bir taşınabilir şarj aleti satın alabilirsiniz.

Mobil İnternet Yerine Wi-Fi Kullanın

Telefonunuzun şarjını uzun süre kullanmak için yapmanız gerekenlerden biri mobil internet yerine, Wi-Fi ağına bağlanıp onu kullanmak. Hücresel veri, Wi-Fi’dan daha çok enerji harcadığı için şarjınızın daha hızlı bitmesine neden olur. Bulunduğunuz yerde kablosuz internet bağlantısı varsa bu ağı kullanıp hem şarjınızın daha uzun süre kullanılabilir olmasını sağlayıp hem de mobil veri kotanızdan tasarruf edebilirsiniz.

Kullanmadığınız ve Arka Planda Çalışan Uygulamalara Dikkat Edin

Her ne kadar siz o an kullanmasanız da telefonunuzda bulunan bazı uygulamalar arka planda çalışmaya ve haliyle enerji kullanmaya devam eder. Bu nedenle telefonunuzda dursun diye yüklediğiniz ve pek kullanmadığınız uygulamaları silmekte yarar olabilir. Hangi uygulamanın arka planda çalıştığını ve yüzde kaç şarj tükettiğini Ayarlar bölümünde bulunan Pil sekmesinden görmeniz mümkün.

Telefonunuzu Sıcak Ortamlardan Uzak Tutun

Sıcak, telefonunuzun ve bataryanızın en büyük düşmanlarından biridir. Telefonunuzun sıcakla teması sadece şarjınızın hızlı tükenmesine ve anlık performans düşüklüğüne neden olmaz aynı zamanda uzun sürede de telefonunuzun piline zarar verebilir. Şarjınızın uzun süre kullanılabilmesi için, özellikle yaz aylarında, telefonunuzun güneş ile etkileşimde olmamasına özen göstermelisiniz.

Parlaklığı ve Titreşimi Kısın

Şarjlar azalmaya başladığında akla ilk gelen şeylerden biri de parlaklık ayarlarını minimumda kullanmaktır. Sadece şarjınız azalmaya başladığında değil, gün boyunca parlaklık ayarını orta seviyede kullanırsanız şarjınızın daha uzun süre gideceğine emin olabilirsiniz. Ortamdaki ışığa uygun bir şekilde parlaklık ayarı yapabilen “Otomatik Parlaklık Ayarı” kullanımı da şarjınızın uzun süre dayanması için kullanabileceğiniz özellikler arasında. Ayrıca titreşim seviyesini kısmak ya da kapatmak da bu yolda en büyük yardımcılarınızdan biri olabilir.

Bildirimlerinizi Kapatın

 

Telefonunuza gelen bildirimler şarjınızın adeta ışık hızıyla tükenmesine sebep olabilir. Bu nedenle maillerin, mesajlaşma uygulamalarındaki grup sohbetlerinin ve yoğun bildirim akışı sağlayan diğer uygulamaların bildirim ayarlarını kapatabilirsiniz.

Telefonunuzu Doğru Şarj Ettiğinize Emin Olun

Telefonu yanlış bir şekilde şarj etmek uzun vadede bataryanızın kalitesini etkiler ve zamanla şarjı birkaç saat bile dayanmayan bir telefonunuz olur. Akıllı telefonunuzu şarj ederken yapılan yanlışları keşfedip onları yapmadığınızda sağlıklı ve uzun süre kullanabileceğiniz bir bataryaya sahip olabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir