Bu Bitki Kanser Hücrelerini Öldürüyor 2009 Yılında Tesadüfen Keşfedildi 2015 Yılında Çalışmalarda Sona Gelindi

Her şey, bir onkoloğun iki kanser hastasında çok ilginç bir şeye rastlamasıyla başladı. Kulağa inanılmaz gelecek belki ama bahsettiğimiz bitki bildiğimiz karahindiba!

 

2009 yılında Kanada’daki Windsor Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı kanser tedavisinde kullanılmak üzere, çok yaygın olan bir yabani otu incelemeye başladı. Her şey, bir onkoloğun iki kanser hastasında çok ilginç bir şeye rastlamasıyla başladı. Kulağa inanılmaz gelecek belki ama bahsettiğimiz bitki bildiğimiz karahindiba!

Post doktora öğrencisi Pamela Ovadje bu konuda çok geniş bir araştırma yapmış. Karahindiba ve benzeri bitkilerin özlerinin inanılmaz kanser önleyici özelliklerini incelemiş.

Ovadje şöyle anlatıyor,

“Bizimle iş birliği yapan bir onkologdan, bir kanser hastasının karahindiba kökü çayı içtikten sonra nasıl bir gelişme gösterdiği ile ilgili bir haber aldık. Sadece bir telefon konuşması ile hastaların tepki vermesine neden olan şeyi bulmak için bu çay üzerinde çalışmaya başladık. Karahindibayı didiklemeye başlamamız böyle oldu. ”

İlk başlarda konuya çok şüpheyle yaklaşan Ovadje, “Karahinda her yerde var, eğer içinde faydalı bir şeyler olsa birileri çoktan keşfetmiş olurdu diye düşünüyordum.” diye açıkladı.

Duyduğumuza göre bir çok bilim insanı karahindiba kökü özünün kanser hastaları üzerindeki etkilerini araştırmaya başlamış bile, çünkü sonuçlar inanılmaz!

“Projeye başladığımızdan bu yana, karahindiba kökünden aldığımız basit bir su özüyle bir çok farklı tür insan hücresi üzerinde laboratuvar ortamında test yapmaya başardık. T-hücreli lenfoma, kolon ve pankreas kanseri ve kronik miyelomonositik lösemi üzerindeki etkilerini gözlemledik. Ayrıca bu çalışmalar kanserli insan hücresi nakledilen hayvanlar (fareler) üzerinde yapılan çalışmalarla da onaylandı.”

Karahindiba kökünden elde edilen özün insanlar üzerinde kullanılmasına 2015 yılı başında izin verildi. Şu anda kanla bağlantılı kanser türleri olan lenfoma ve löseminin son safhasında ilk denemeler başlamış buluyor.

Windsor Üniversitesi’nde çalışan ve bu projenin de liderliğini yapan doktor Siyaram Pandey’e göre, hindiba kökü özünün kanserli hücreleri öldürme potansiyeli çok yüksek.

Bu öz nasıl işe yarıyor?

Karahindiba özü kanserli hücrelerin apoptosis durumuna geçmesine neden oluyor. Apoptosis; artık ihtiyaç duyulmayan hücrelerin doğal bir yolla ölümü demek oluyor. Başka bir deyişle, bu öz, kanserli hücrelerin sağlıklı hücrelere zarar vermeden kendi kendini öldürmesini sağlıyor.

2 hücrenin apoptosis durumuna geçmesi, kemoterapi alıp 10 kanserli hücreye karşı 1 sağlıklı hücrenin ölmesinden çok daha iyi olabilir.

Karahindiba özü, şu anda mevcut olan benzerlerinde çok daha güçlü ve etkili bir özdür. Her ne kadar şimdilik deneme aşamasında olsa karahindiba özü kanser tedavisinin geleceği olabilir.