Hemen Her Gün Başı Ağrıyordu- Doktorlar Gerçeği Açıklayınca Duyduklarına İnanamadı

26 yaşındaki doktora öğrencisi Yamini Karanam’ın başına sık sık ağrı giriyordu. Ağrıları öylesine sıklaştı ki günlük hayatta yerine getirmesi gereken işlerini bile getiremeyecek hale geldi. Doktora gittiğinde ise beynin tümör olduğu saptandı. Neyse ki beynindeki tümör başarıyla alınabilecekti.

Ancak doktorlar daha sonra daha da ilginç bir şey keşfetti. Meğerse beyninde büyüyen bir tümör değil bebekmiş.26 yaşındaki Yamini Karanam’ın baş ağrıları günlük işlerine ve derslerine odaklanamamasına neden oluyordu. Herkesin günlük hayatta gerçekleştirdiği eylemler onun için işkenceye dönüşmüştü. Yataktan kalkmak ve dışarıda yürümek bile onun için güçleşmişti.

NBC Los Angeles’a konuşan Karanam, “Okumakta, dinlemekte ve çalışmakta zorluk çekmeye başladım. Mesela birilerinin konuşmasına kulak misafiri olsam dahi ne dediklerini anlayamıyordum” dedi.

Yamini derhal doktora göründü. Doktorlar, genç kadının beyninde tümör olduğundan şüphelendiler. Tümörü kötü huylu olma ihtimalini göz önünde bulunduran doktorlar, kadının derhal beyin ameliyatı olmasını önerdiler.

Los Angeles’ta yer alan Skull Base Enstitüsü’ndeki cerrahlar Yamini’nin beynindeki tümörü daha yakından incelemeye karar verdiler. Meğerse kadının beyninde büyüyen tümör, kanserin habercisi değilmiş. Kadının beyninde ikizi varmış.

Meğerse Yamini’nin baş ağrılarına neden olan tümör nadiren rastlanılan teratom tümörüymüş. Durumu öğrenen Yamini kulaklarına inanamadı. Tümörün kemikleri, saçları ve dişleri varmış.

Yamini’nin başına gelen o kadar ender bir olaymış ki operasyonu gerçekleştirecek olan ABD’nin bu konu üzerindeki en tecrübeli beyin cerrahı bile daha önce sadece bir kez benzer bir operasyon gerçekleştirmiş.

Cerrah, NBC Los Angeles’a, “Normal bir beyin ameliyatında kafatasının içini açarsınız, metal retraktör kullanırsınız ve beynin içini mikroskopla incelersiniz. Ancak bu seferki laparoskopik bir ameliyattı” dedi.

Geçen başarılı beyin ameliyatının ardından Yamini’nin beynindeki tümör alındı. Yamini durum için, “Meğerse 26 yıldır beynimin içinde durup bana işkence eden bir ikiz kardeşim varmış” dedi.

Doktorların başarabildiği şeyleri gördükçe insan hayrete düşmeye devam ediyor.

Sıradışı olay hakkında insanları bilgilendirmek ve doktorların her gün kurtardığı hayatlara ışık tutmak için yazıyı paylaşın.