Bayram için akın akın ülkelerine gidiyorlar

Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan Suriyeliler, hem ramazan hem de bayramı yakınları ile birlikte geçirmek için Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Gümrük Kapısından pasaport, ön kayıt belgesi ve geçici koruma kimlik kartı/yabancı tanıtma kartıyla çıkış yapıyorlar.


Yanında oğlu Ahmad ile Ramazan ayı ve bayramı İdlib’de yaşayan diğer çocukları ile birlikte geçirmek istediğini söyleyen Hayat Nahsen, “Çocuklarım İdlib’de yaşıyor. Bir ay kalıp onlarla hasret gidereceğim” dedi.

Halit Barun ise, ailesini çok özlediğini, uzun zamandır Türkiye’de bulunduğunu söyleyerek, 1,5 ay kalmayı düşündüğünü belirtti.Suriyeliler, ülkelerine gitmek için www.suriyeizin.com adresine girerek randevu alıyorlar.


Bu yıl ilk defa uygulanan randevu sistemi ile izdihamın önlenmesi planlanıyor.

Dün başlayan çıkışlarda, 2 gün içerisinde toplam 10 bin kişi Suriye tarafına geçti.

Bu arada Suriyelilerin çıkışları 13 Haziran’a kadar devam edecek ve tekrar Türkiye’ye dönüşleri ise 18 Haziran’da başlayacak.

Bayrama gidenlerin ise 15 Eylül’e kadar Türkiye’ye dönmüş olmaları gerekiyor.

Hatay İl Jandarma ve Reyhanlı İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından Cilvegözü Gümrük Kapısı’nda güvenlik tedbirleri arttırıldı.

Ayrıca polis, jandarma ve gümrük muhafaza görevlileri, kimlik belgeleri ve bavul kontrolleri yapıyor.

Bu arada, gidenlere ait valiz ve çantalar İl Jandarma Komutanlığına ait bomba arama köpeği ’Cadı’ da arama ve kontrollerde destek sağlıyor.

İşte sınır kapısındaki hareketli anlardan kareler…