Algı sınırlarını zorlayan 6 şehir efsanesi

Algı sınırlarını zorlayan 6 şehir efsanesi

Şehir efsaneleri kaynakları bilinmeyen, doğrulukları ispatlanamamış ama dilden dile, nesilden nesile özenle aktarılan hikayelerdir. Soğuk ve elektriklerin kesildiği kış gecelerinin ya da ıssız yaz gecelerinde uzayan muhabbetlerin en sevilen konularıdır bu efsaneler. Korku hikayeleri kadar absürd ve akıl dışı olmamaları kafalarda soru işareti bırakırken, şirazelerinin biraz kayık oluşu yüzlerde gülümsemeye neden olur.
1- HELİN AVŞAR HÜLYA AVŞAR’IN KIZIYMIŞ

Ülkemizin en magazinsel şehir efsanelerinden biridir Helin Avşar’ın aslında Hülya Avşar’ın kızı olduğu hikayesi. Hülya Avşar bu efsane kendisine sorulduğunda o masmavi gözlerini devirmekten başka bir şey yapmamıştır.

2- MARİLYN MANSON FANTEZİSİ

Marilyn Manson’un tipten kaybettiği çok açık. Ancak bu onun gerçekten dünyanın en makyakça şeylerini yaptığı anlamına gelmiyor. Şehir efsanesine göre Marily Manson kendi kendine seks yapabilmek için alt iki kaburgasını aldırmış. Yooook artık!

3- HALİÇ’İN DİBİNDEKİ ALTINLAR

Haliç’in henüz temizlenmediği, o kokusuyla burnumuzun direğini sızlattığı 80’li yılların en sevilen şehir efsanelerinden biriydi Haliç’in dibindeki altınlar. Herkes Haliç üzerinden geçerken birbirine ‘ Biliyor musun bu Haliç’in dibi hep altın doluymuş. Hatta Japonlar Haliç’i biz temizleyelim ama ne çıkarsa bizimdir demiş de hükümet izin vermemiş.’ diye anlatırdı.

4- RİSK NEDİR?

Duyulmuş en havalı şehir efsanesidir. Hikayeye göre bir felsefe dersinde hoca tek bir soru sorar “Risk nedir?” Ve öğrenci de durur mu yapıştırır cevabı ve kağıda sadece “Risk budur.” yazıp boş kağıt verir. Tabii ki sınavan 100 alır.

5- UÇAKTA DOĞAN ÇOCUKLAR ULUSLARARASI VATANDAŞ OLUYORMUŞ

Hangi ülkede doğarsan o ülkenin vatandaşı olmaya hak kazanıyorsun. O halde uçakta doğarsan havada doğduğun için her ülkenin vatandaşı oluyorsun düz mantığından çıkan bu şehir efsanesinin bir cevabı olduğu halde hala dilden dile dolaşır.

6- BUZLU KÜVETTE UYANMIŞ!

Şehir efsanelerinin en kan dondurucularından biri şüphesiz, dinledikten sonra insanı bir süre uzaklara daldıran, buzlu küvette uyanma hikayesidir. Efsaneye göre bir çocuk barda bir kızla tanışır. Birkaç içkiden sonra muhabbet ilerler ve birlikte otele giderler. Sonrasında neler olduğunu hatırlamayan çocuk uyandığında buz dolu bir küvetin içindedir ve yan tarafında ameliyat izi vardır. Bir de not: Böbreğini aldık hemen 911’i ara.