40 yıl hatır bırakacak kadar güzel Türk kahvesi yapmanın ipuçları

40 yıl hatır bırakacak kadar güzel Türk kahvesi yapmanın ipuçları

Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var derler. Türk kahvesinin, Türk damak tadındaki değeri ve önemi özetlenen bu lezzetin pişirilmesinden servis edilmesine kadar dikkat edilecek bir çok püf nokta mevcut. Kahvenin lezzeti kadar görüntüsü de yani köpüğü de çok önemlidir. İşte size köpüklü ve 40 yıl hatır bırakacak kadar lezzetli Türk kahvesi için ipuçları;

Bir fincan için iki çay kaşığı kahve kullanılır. Az şekerli Türk kahvesi için yarım küp şeker; orta şekerli Türk kahvesi için 1 küp şeker; şekerli Türk kahvesi için 2 küp şeker kullanılır ve tercihe göre şekersiz de yapılabilir.
Kahvenizin taze olmasına özen gösterin. Paket kahve yerine mümkün olduğunca yeni kavrulmuş olanı almayı tercih edin.

Zira taze çekilmiş kahve ile hem lezzet konusunda endişe etmeniz gerekmez hem de köpüklü olması için önemli bir avantaj sağlar.
Kahvenizi pişireceğiniz suyu kesinlikle musluktan kullanmamaya özen gösterin. Özellikle soğuk su kullanmanız önemli, kahvenin köpürtülmesi için dikkat edeceğiniz püf noktalarından biridir.
Közde pişen kahvelerin çok lezzetli olmasının nedeni ağır ateşte pişmesidir. Su soğuk olmalı ve ateş de mümkün olduğunca kısık.

Cezveyi ocağa almadan önce kahve, şeker (tercihe göre) ve suyunuzu yaklaşık 30 saniye kadar karıştırırsanız daha lezzetli ve yumuşak bir kıvam elde edersiniz.
Cezvenizi ocağın üzerine koyun ve iyice kabarana kadar kesinlikle bir daha karıştırmayın. Karıştırdığınızda kahvenizin köpürme şansı kalmaz.

Kahveniz kabardığında bir çay kaşığı yardımıyla fincanlara köpükleri dağıtın.
Köpük fincanlara dağıtıldıktan sonra cezvede kalan kahveyi pişirmeye devam edin.
Kahveniz piştikten sonra fincanlara yavaşça, fincanın kenarından dökün. Kahveyi direkt fincanın orta yerine ve hızlı şekilde dökerseniz var olan köpük sönebilir. Afiyet olsun.

PAYLAŞ
burası
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.