Zeytin Dalı Harekatı ile işgalden kurtulan köyüne Kürt Anne sevinç gözyaşlarıyla böyle döndü

Afrin Harekatı’yla işgalden kurtulan köyüne böyle döndü

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) başlatılan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında terör örgütü PYD/PKK’nın işgalinden kurtarılan ilk köy olan Şenkal’e siviller dönmeye başladı. Köydeki çekimler sırasında 5 çocuğuyla traktör kasasına binen Kürt kökenli kadın, “ata toprakları”na sevinç gözyaşlarıyla giriş yaptı.

Beşşar Esed rejiminin 2012 Temmuz ayında PYD/PKK’ya çatışmadan devrettiği Halep kentine bağlı Afrin ilçesinde, iç savaş boyunca terör örgütünün en çok yuvalandığı alanlardan biri olan Şenkal köyü görüntülendi.

AA’nın haberine göre; coğrafi konumu nedeniyle Kilis kent merkezi ve Hatay’ın bazı ilçelerinin yanı sıra İdlib’deki çatışmasızlık bölgesi için de tehdit oluşturan ilçe ve sınırdaki Şenkal köyü, teröristler tarafından uzun yıllar Amanos Dağlarına sızmak için de kullanıldı.

Köye, ÖSO güçlerinin denetiminin ardından çevredeki diğer köylerden de göçler başladı. 5 çocuğuyla beraber bir traktörün kasasında köyüne dönen Ayşe Mahmud, köyü uzaktan gören bir mevkiye geldiğinde eline aldığı beyaz bir bez parçasını sallayarak topraklarına giriş yaptı.

ÖSO güçlerini görünce gözyaşlarına hakim olamayan Mahmud, askerleri alınlarından öperek teşekkürünü dile getirdi.

Türkiye’ye ve ÖSO güçlerine teşekkür eden Mahmud, askerlerin de yardımıyla beraber traktör kasasındaki eşyalarını yaklaşık bir yıldır ayrı kaldığı evine taşıyıp yerleştirdi.

55 yaşındaki Mahmud, yaptığı açıklamada, “Eşim ve oğullarımın akıbetini bilmiyorum. İnşallah onlara da kavuşurum. Onun için dua etmekten başka çarem yok. Şimdiye kadar bazı köylerde yaşamaya çalıştık ama yabanda yaşamak zor oluyor. Buranın da kurtarıldığını duyunca köye gelmeye karar verdik.” dedi.

Mahmud, “Bizim için Arap, Kürt, Türk hepsi bir, hepsi benim evlatlarım. Ama bu teröristler bizi sürekli tehdit ediyordu. Çünkü bize hep şunu dediler; ÖSO gelirse Türkiye ile beraber sizi keserler, öldürürler. Buraya gelirken de korktuk ama şu gördüklerimiz bizi çok duygulandırdı. Allah Türkiye’den de Recep Tayyip Erdoğan’dan da ÖSO’dan da razı olsun.” ifadesini kullandı.

TSK tarafından başlatılan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında ele geçirilen ilk yerleşim yeri olan ve kontrolü ÖSO güçlerince sağlanan Şenkal Köyü, AA ekibince görüntülendi.

Suriye’deki iç savaş boyunca terör örgütünün en çok yuvalandığı ve Türkiye için tehdit oluşturan alanlardan biri olan Şenkal köyüne siviller dönmeye başladı.

Köydeki çekimler sırasında 5 çocuğuyla traktör kasasına binen Kürt kökenli kadın, “ata toprakları”na sevinç gözyaşlarıyla giriş yaptı.