Zararlı Deterjanlara Alternatif; Çamaşır Yıkamayı Kolaylaştıran Doğal Çözümler.

Yıllardır düzenli olarak satın aldığınız çamaşır deterjanlarının büyük çoğunluğunun, kıyafetleri temizlerken sağlığımızı bozduğunu ve çevreyi kirlettiğini, ardında soluduğunuz havaya karışan kimyasallar bıraktığını biliyorsunuz. Çevre kirliliği deyince gözümüzün önüne çöp yığınları, nehirlere karışan endüstriyel atıklar, bacalardan havaya karışan duman gibi sahneler gelse de, kullandığımız kıyafetlerdeki kimyasallar açık havadan daha büyük riskler taşıyor.

Kendiniz sevdikleriniz ve sağlığınızı önemsiyor ve korumak istiyorsanız; deterjan miktarını büyük oranda azaltarak karbonat (kabartma tozu) sirke ve benzeri doğal malzemelerle hem sağlıklı hem de hesaplı çözümler mümkün.

Çamaşır yıkamayı kolaylaştıran çözümler.

Kabartma Tozu

Su ile seyreltilmiş kabartma tozunu doğrudan giysilerinizin üzerine uygulamanız ya da çamaşır makinenize eklemeniz size şu konularda yardımcı olacaktır:


Çamaşırlarınızı yumuşatır ve kokuları giderir. Küçük bir karıştırma kabına 1 çorba kaşığı kabartma tozu ve 2-3 damla esansiyel yağ ekleyin (Lavanta olabilir) bu karışım doğal yollardan giysileri yumuşatır. k
abartma tozu kumaşlarıyeniler ve üzerlerinde bulunan bakterileri ve kalıntıları yok eder ve mis gibi kokan kıyafetlere sahip olursunuz.
Giysilerdeki ve iç çamaşırlarındaki sarı lekeleri çıkartır.
Yaka ve manşet lekelerini çıkartır.
Makinenin durulama aşamasında eklendiğinde deterjanların etkisini arttırır.
Meyve ve şarap lekelerini çıkartır.
Yağ lekelerini giderir.
Mürekkep lekelerini çıkartır.

Beyaz Sirke

Çamaşırlarınızın yeterince temizlenmediğini mi düşünüyorsunuz? Makineden çıkardığınız çamaşırlarda deterjan kalıntılarının kalmasından mı şikayetçisiniz? En sevdiğiniz elbisenin renginin solması canınızı çok mu sıkıyor?
Aslında tüm bu dertlerden sizi kurtaracak çok basit bir çözüm var. Adı da beyaz sirke! Avrupa’da çamaşır temizlemede çok sık kullanılan beyaz sirke, çamaşırları zarar vermeden daha fazla temizlemesiyle biliniyor.

Beyaz gömleklerin, havluların, çarşafların, yastık kılıflarının zamanla sararmasından şikayetçi olanlara sözümüz. Ama artık onları sonsuza kadar bembeyaz saklayabileceksiniz. Tek yapmanız gereken onları yıkarken son kurulama devrinden hemen önce 1,5 su bardağı beyaz sirke kullanmak.
Kahve, çikolata gibi inatçı ve kalıcı lekeleri çıkarıyor.
İnatçı lekelerin ne kadar yıkarsanız yıkayın çıkmamasından şikayetçiyseniz bir de beyaz sirkeye şans verin. Bunun için ilk yöntem önce lekeli çamaşırı soğuk suda elde yıkamak, ardından lekenin üzerine beyaz sirke dökmek. Ardından makinede normal şekilde yıkamak.
Diğer yöntem ise bir sprey şişesine doldurduğunuz beyaz sirkeyi lekenin üzerine sıkıp on dakika bekletmek. Sonrasında ise yumuşak bir fırçayla lekeyi ovarak çıkarmak.
Giysilerdeki kötü kokuları çıkarıyor.
Sigara, küf gibi kokuların sindiği çamaşırlar için de beyaz sirke birebir. Yumuşatıcı kısmına bir su bardağı beyaz sirke dökerek müthiş sonuçlar alabilirsiniz.
Deterjan kalıntılarıyla vedalaşmanızı sağlıyor.
Deterjan kalıntılarının çamaşırlarda kalması cildinizi tahriş etmesi, çeşitli alerjilere yol açması açısından pek hoş değil, farkındayız. Bunu önlemenin yolu ise yumuşatıcı kısmına yarım su bardağı beyaz sirke dökmekten geçiyor.
Kıyafetlerinizin renginin solmasını engelliyor.
En sevdiğiniz elbisenin birkaç yıkamadan sonra solduğunu gördüyseniz. Önce su ve beyaz sirkeyi ayrı bir leğende karıştırın ve kıyafetlerinizi bu suya bastırıp 20 dakika bekletin. Ardından makinede yıkayın.
Koltuk altı lekelerine çözüm oluyor.
Deodorantlar bazen kıyafetlerin koltuk alt kısımlarında beyaz lekeler bırakabiliyor. Makinenin yumuşatıcı kısmına beyaz sirke dökerseniz kendilerine sonsuza dek veda edebilirsiniz.
Çamaşırların daha yumuşak olmasını sağlıyor.
Durulamadan hemen önce yarım su bardağı beyaz sirke kullanarak onları yumuşacık bir şekilde makineden çıkarabilirsiniz.
Evcil hayvan tüylerinden kıyafetlerinizi arındırıyor.
Evde kedi, köpek besleyen hayvansever dostlarımızdan biriyseniz bu püf nokta da size geliyor. Yıkanmasına rağmen hala kıyafetlerinizde kedi, köpek tüyü kalıyorsa tek yapmanız gereken makine durulama yaparken yarım su bardağı beyaz sirke dökmek.
Çamaşır makinesini de temizliyor.
Çamaşırlarınız makineden istediğiniz temizlikte çıkmıyorsa bunun sebeplerinden biri de kalıntıların makinenin performansını düşürmesi ve kirli kalmasına sebep olması. O yüzden çamaşır makinesinin temizliğine de ayrıca dikkat etmek gerekiyor. Ayda bir makinenin içinde çamaşır yokken bir su bardağı beyaz sirke döküp makineyi çalıştırın ki bırakın o da temizlensin, kirlerinden kurtulsun.

Tenis Topları

Anorak kabanlar, yağmurluklar ve benzeri kıyafetleri yıkarken makinenin içine iki üç tane tenis topu koyarsanız bu işlem yapılarını kaybetmelerini önler ve oluşabilecek fazla köpükten kurtulmanıza da yardımcı olurlar. Tenis topunu tüm çamaşırlarınızda kullanabilirsiniz, çamaşırların daha az kırışmasını sağlar ve çamaşırlarınız makineden çıktığında daha kuru olurlar.

Kurutma Makineleri İçin Koku Yapımı

blank

Sirke 1/2 su bardağı
8 damla çay ağacı yağı veya istediğiniz diğer uçucu yağlar
Kapalı bir kavanoz
Pamuklu kumaşlar

İşe ilk olarak kullanacağınız pamuklu bezleri küçük parçalar halinde kesmekle başlayın. Bunun için eski tişört ve çarşaflarınızı kullanabilirsiniz. Bu pamuklu bezler istediğiniz sonuçları verecektir.
Küçük bir kasede ise sirke ve esansiyel yağı karıştırın. Sirke doğal yumuşatıcıdır ve uçucu yağlar elbiselerinize hafif ve doğal koku verir. Hazırladığınız karışımı pamuklu bezlerin üzerine dökün. Bezler, bu karışıma batırılmış gibi değil, nemlendirilmiş gibi olmalı. Ardından nemli bezleri, kapaklı kavanoz içine koyun ve ağzını iyice kapatın.
Çamaşırlarınızı kurutma makinesi içine koyduğunuz zaman kavanozun içinden bir pamuklu bezi çıkarın. Üzerinde fazla ıslaklık varsa, iyice sıkın. Kurutma sırasında giysilerine koyacağınız kokulu bezin statik sebebiyle bir giysiye yapışmasını önlemek için kurutma ısısını düşürün. Kurutma işlemi bittikten sonra pamuklu bezi alın ve yeniden kullanmak üzere yine kapaklı kavanozun içine koyun.