Yolcusuna Tecavüz Eden Halk Otobüsü Şoförü Öyle Bir Soru Sordu ki Herkes Dehşete Düştü

Ankara’nın Etimesgut ilçesinde şoförlük yaptığı özel halk otobüsünde bir yolcuya tecavüz eden şoför, “Bir kadın gece 11’de otobüse neden tek başına biner?” diye sordu.

Atilla Eşer Caddesi’ndeki GİMSA AVM önünde ‘530’ hat numaralı özel halk otobüsünün şoförü İbrahim Tuncay, 4 Ocak 23.30’da bir yolcuya tecavüz ederek “Boğazını sıkar, seni öldürürüm” demişti.

Çelişkili ifadelerinin ardından tutuklanan Tuncay hakkında 48 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Tuncay, yakalandığında, kadın için, “Otobüsü karanlık bir yere çekmemi, cinsel ilişkiye girmemizi istedi. Sonra vazgeçti. Ancak sert sevdiği için tecavüz ettim”, savcılıkta, “Daha önce de cinsel ilişkiye girmiştik. O akşam da ilişkiye girdik, sonra çıplak fotoğrafını çektim”, ilk duruşmada ise, “Cinsel ilişkiye girmedik, zaten regldi” demişti.

Tuncay’ın 35 gün önce benzer bir suçtan tutuklamasına karar verildiği ortaya çıkmıştı.

‘İlk ifademi işkence altında verdim’

Milliyet’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre Tuncay ikinci duruşmada yeni bir savunmayla hakim karşısına çıktı.

Cezaevinde çekilmiş, yüzü şiş bir fotoğrafını paylaşarak ilk ifadesinin işkence altında alındığını söyleyen sanık, savcıyı ve kendisini tutuklayan hakimi suçladı.

Soruşturmaya esas oluşturabilecek iddialarının neden araştırılmadığını soran Tuncay, davanın takipçisi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nu da suçlamayı ihmal etmedi; mağdur kadının ev arkadaşı avukatın, kadını baskı altında tuttuğunu, ifade vermesini engellediğini öne sürdü.

‘Bir kadın gece 11’de sokağa neden çıkar?’

Tuncay savunmasını uzun yıllardır yargı kararlarıyla meşrulaştırılmaya çalışılan bir soruyla tamamladı: “Bir kadın gece 11’de sokağa neden çıkar? Bir kadın gece 11’de otobüse neden tek başına biner?”