Uzmanlar Uyarıyor Bu 9 Besini Asla Buzdolabına Koymayın İşte Nedenleri

Genelde herkes tüm yiyecekleri buzdolabına koyar, ancak bu çok büyük bir hatadır çünkü bazı yiyecekler buzdolabının soğukluğuna ve koşullarına dayanamaz. Hatta bazen soğuk bu yiyeceklerin tatlarının değişmesine veya bozulmasına neden olur.

Pek çok yiyeceğin ömürlerini uzatmak için buzdolabına konması gerektiği doğrudur ancak tüketiciler olarak hangi yiyeceklerin buzdolabına konulduğunu hangilerinin ise düşük derecelerde özelliklerini kaybettiklerini bilmeliyiz. Bu yazımızda size asla buzdolabına koymamanız gereken bazı yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Ekmek

En çok yanlış sakalanan yiyeceklerden birisi de ekmektir. Düşük derecelerde ekmek çok hızlı bozulur ve tadını kaybeder. Ekmeği buzdolabına koymak yerine serin ve kuru bir yerde saklayabilir veya dilimleyip daha sonra kullanmak üzere dondurabilirsiniz.

Patates:

Soğuk patatesin içindeki nişastanın şekere dönüşmesine neden olur ve patatesin tadını değiştirir. Patatesleri kağıt bir torbada bozulmadan daha uzun süre saklayabilirsiniz.

Zeytinyağı
Zeytinyağını saklamak istiyorsanız onu karanlık ve kuru bir yerde muhafaza etmeniz gerekir. Onu saklayacağınız yer sıcaktan da uzak olmalıdır. Zeytinyağını soğutmak iyidir ancak çok soğuduğunda katılaşabilir. Eğer günlük olarak kullanıyorsanız tezgâh üstünde ya da dolapta saklamak en doğru seçenektir.

Muz

Özellikle muzlar henüz olgunlaşmadıysa onları soğuktan uzak tutmak akıllıca olacaktır. Taze muzun soğukta bırakılması yüzeyinin hasar görmesine neden olur ve bozulmaya başlar. Bu nedenle muzlar kahverengileşinceye kadar buzdolabı dışında saklanmalı daha sonrasında buzdolabına kaldırılmalıdır.

Domates
Bu aslında tartışmalı bir konudur ancak buzdolabı meyvelerin olgunlaşmasını engeller. Bu nedenle özellikle dalında aldığınız domatesleri hemen buzdolabına sokmamanız gerekmektedir. Ancak yeterince olgunlaşmış domatesleri buzdolabınıza koyabilirsiniz.

Kahve
Kahve çekirdekleri onları çevreleyen kokuları üzerine alabilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle kahveyi buzdolabına koymak kokuları otomatik olarak üstüne çekmek anlamına gelir. Yapmanız gereken tezgâh üzerinde hava geçirmez bir kavanoz içinde saklamaktır.

Soğan ve Sarımsak
Soğan ve sarımsağın serin ve kuru bir yerde tutulması raf ömrünü uzatır. Ancak buzdolabında saklamak bu yiyeceklerin berrak dış yüzeyini kaybetmesine neden olabileceğinden onları dışarıda tutmak çok daha iyi bir çözüm olacaktır.

Çilek
Yaz çileklerini eve getirdikten hemen sonra buzdolabına koymalısınız. Ancak yıkadıktan sonra buzdolabına sokmak küflenmelerine neden olabilir. Bu nedenle tüketene kadar beklemelisiniz.

Bal
Soğutmak balın moleküler yapısına zarar verir ve lezzetini bozar. Dolayısıyla elinizde kalitesi bozulmuş bir ürün kalır. Bu nedenle balınızı sıcaktan uzak, serin ve kuru bir yerde saklamalısınız.