Ünlülerin Afgan isyanı: Kim bunlar, neler oluyor?

Son günlerde Afgan sığınmacıların akın akın Türkiye’ye yaptığı girişlerin görüntüleri kamuoyunun tepkisine yol açtı. Ünlü isimler de Afgan akınına kayıtsız kalmadı.

Afganistan’daki savaştan ve Taliban’dan kaçan Afgan göçmenlerin Türkiye’ye sınırdan girmesi son günlerde gündemden düşmüyor. Yangınlarla birlikte Türkiye gündemini meşgul eden bu konuda ünlü isimler de çeşitli açıklamalar yapıyor.

MURAT BOZ: NE İÇİN AKIN AKIN VATANIMIZA GELİYORLAR?
“Kim bunlar? Ne için akın akın vatanımıza geliyorlar? İçlerinde bir tane kadın, çocuk, yaşlı yok. Tekrar soruyorum; Kim bunlar? Ne için akın akın vatanımıza geliyorlar?”

GÜLBEN ERGEN: BENİ ENDİŞELENDİRİYOR ARTIK
“Ne korkutucu bi geliş. Hiç minnet dolu hissedilmiyor! Urfa/Harran da savaştan ülkemize sığınmış, yüreği memleket hasreti ile yanan, kendini ülkemizde emanet hisseden mültecileri ziyaret etmiştim. Konteynırlarda, çadırlarda evlerine ziyarete gitmiştim. Bu ifadeler değildi. Bu gençler hayra alamet bir duruş sergilemiyorlar. Ne güzel sorgulamış Mustafa Sandal, Merhametimiz baki… Lakin pandemi yine artış gösterirken, aşı kaosları yaşarken, önümüzdeki eğitim öğretim döneminin akibetini bilemezken, yangının yaralarını sarmaya çalışırken, kadına cinayetlerinde hala kabuslar yaşarken, kendimizi iyileştirmeye çalışırken… Başka ülkelere girişimiz uzun zamandır bu kadar zorken! İşsiz, mutsuz, agresif gençler mülteci haklarını insan haklarına eş sayan beni endişelendiriyor artık.”

PINAR ALTUĞ: ÜLKEM YANARKEN BİR DE BUNLAR
“Bu bambaşka bir konu! Dünyanın hiçbir yerinde bir baba evlatlarını, ailesini bırakıp savaştan kaçmaz. Savaştan ilk kurtarılacak olan kadınlar ve çocuklardır! Ülkem yanarken bir de bunlar!”

DEMET AKALIN: BİR TANE YOK
“Sahiller AVM’lerde bir tane Türk yok! Misafir onlar demiştiniz yerleştiler! Bugün paylaşacağım bir küçük kızı kaçırmış Afganlı biri köyde! Ayrıntıları olmadan paylaşmıyorumm dedim! Hakikaten noluyor ya”