T*cavüz skandalı… Kenti terk etmek zorunda kaldı. Konuşmak için çağırdı ikinci kez t*cavüz etti

Dehşet… Konuşmak için çağırdı ikinci kez tecavüz etti

Mardin’de sosyal medya üzerinden tanıştığı 21 yaşındaki M.B.’ye tecavüz ettiği öne sürülen özel harekât polisi B.K. hakkında ‘Nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Tutuksuz yargılanan B.K. ve polis arkadaşlarının kendisini tehdit ettiğini öne süren M.B., can güvenliğinin olmadığını öne sürüp kenti terk etti.

İddianameye göre; Mardin’de görev yapan özel harekât polisi B.K., sosyal medya üzerinden tanıştığı kasiyerlik yapan açıköğretim lisesi öğrencisi M.B. ile 9 Mayıs 2016’da bir kafede buluştu.

Buluşma sonrası M.B., B.K.’dan kendisini eve bırakmasını istedi. Genç kızı bir süre gezdiren B.K., bir arkadaşını da çağırıp M.B.’yi eve gitmeye ikna etti. Polis memuru B.K., iki arkadaşı ve M.B. eve gidip, bir süre alkol aldı. B.K., M.B.’yi daha fazla alkol almaya teşvik edip, sarhoş olmasını sağladı. B.K. daha sonra üniformasını gösterme bahanesiyle aşırı alkollü M.B.’yi odasına götürüp tecavüz etti.

KONUŞMAK İÇİN ÇAĞIRDI, İKİNCİ KEZ TECAVÜZ ETTİ

Olayın ardından koşarak evden çıkan genç kız, B.K.’nın konuşma isteği üzerine alkol ve yaşadığı olayın etkisi ile tekrar eve geldi. Ancak B.K., evde tekrar genç kıza saldırıp, ikinci kez tecavüz etti. B.K.’nın elinden kurtulan genç kız, polise haber verdi. Olay yerine polis ekipleri sevk edildi. Kendilerini şüphelinin ağabeyi olarak tanıtan bazı polisler, genç kızı şikâyetçi olmama ve yanlış ifade verme konusunda ikna etmeye çalıştı. Genç kızın teşhisi üzerine bu polisler hakkında soruşturma başlatıldı.

Genç kızın ifadesi üzerine B.K. gözaltına alındı. Olaydan bir gün sonra Adli Tıp Kurumu’na sevk edilen M.B.’de tecavüz bulgularına rastlandı.

YARALI MAĞDURA ‘DARP İZİ YOK’ RAPORU

Soruşturma dosyasında, olay gecesi genç kıza hastanede ‘Darp izi yoktur’ raporu verildiği ortaya çıktı. Soruşturma savcısı, hastaneye raporun neye göre düzenlendiğini sordu. Mardin Devlet Hastanesi’ne gönderilen yazıda, “Adli Tıp’ta yapılan muayenede; vücudunun değişik yerlerinde morarma ve yaygın hassasiyet olması nedeniyle, çelişkinin neden kaynaklandığına dair kati rapor istendi” denildi.

SAVCI 3 KEZ TUTUKLANMASINI İSTEDİ

Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne de yazı yazan savcı, genç kızın ifadesini değiştirmek için baskı yaptıkları iddia edilen polis V.Y. ve Komiser H.Y.’nin ‘Suç delilini gizleme veya değiştirme’ suçlarından şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınmasını istedi.

Polis B.K. sevk edildiği mahkemede, tecavüz bulgusunun eski tarihli olma ve olayın rıza dahilinde gerçekleşme ihtimali bulunduğu gerekçesiyle, adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. B.K.’nın serbest bırakılmasına itiraz eden savcı, kuvvetli suç şüphesi olduğunu belirterek tutuklanmasını istedi. İtirazın reddedilmesi üzerine dosya 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderildi. 1’inci Sulh Ceza Hakimliği de savcılığın itirazının reddine karar verdi.

Soruşturmanın tamamlanmasının ardından sanık B.K. hakkında ‘Nitelikli cinsel istismar” suçundan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

RIZASIYLA BİRLİKTE OLDUK

Tutuksuz sanık B.K.’nın yargılanmasına Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. İlk ifadesinde ilişkiye girmediklerini söyleyen sanık B.K., mahkemedeki ifadesinde ise, “Rızasıyla ilişkiye girdik. İfade vermekten utandığımdan yalan söyledim” dedi.

POLİSLERDEN TEHDİT VE BASKI İDDİASI

Duruşmadaki ifadesinde emniyette baskı altında ifade verdiğini söyleyen M.B., “Bana iki kez tecavüz etti. Silahı çıkarıp dirseğime vurdu. Direncimi tamamen yitirdim. Evden çıktığımda yanıma gelip, ‘Polisim bana bir şey olmaz, sana olur’ dedi. Arkadaşları doğruyu söylememem için baskı yaptı. Arkadaşları ve H. komiserin baskısından korkup yalan söyledim. Olay sırasında camdan aşağı atlamak istedim” diye konuştu.

BAKANLIK: TANIKLARI BASKI ALTINA ALIYOR, TUTUKLANSIN

Son celsede Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı, bilimsel kanıtlar ve mağdurun psikolojik durumu dikkate alındığında tecavüze uğradığının sabit olduğunu belirterek, sanığın görevi gereği tanıkları baskı altında bıraktığını ve tutuklanması gerektiğini söyledi. Mahkeme, sanığın tutuklanması talebini reddetti.

GENÇ KIZ DURUŞMADA İFADE VERİRKEN BAYILDI

M.B. duruşmada ifade verdiği sırada fenalık geçirerek yere yığıldı. Sinir krizi geçiren M.B., ambulansla hastaneye kaldırılırken, mahkeme genç kızın geçirdiği rahatsızlık nedeniyle duruşmayı erteledi.

KORKUDAN YAŞADIĞI ŞEHRİ TERK ETTİ

Eğitimini yarım bırakan ve işinden ayrılan, psikolojik tedaviye başlayan M.B., sanığın ve arkadaşlarının baskı ve tehditleri karşısında başka şehre taşındı. M.B., can güvenliği olmadığı gerekçesiyle görüntüsünü değiştirerek, yaşadıklarını şöyle anlattı:

M.B., “Sesimi kimse duymuyor. Sanık dışarıda geziyor. Attığım her adımı takip ediyorlar. Hayati tehlikem var. Bu yüzden il dışına çıkıyorum. Ailem bunları kaldıramaz, ben kaldıramam. Sesimi duysunlar istiyorum. Çok utanıyorum. Bana yardım etsinler. Sadece cezasını alsın ve yanına kar kalmasın. Sanığın 3-4 arkadaşı beni arayıp yüksek miktarda para teklif etti. Kabul etmeyip, savcılığa suç duyurusunda bulundum. Sanık, arkasında büyük insanlar olduğunu söylüyor. Çok korkuyorum. Bütün hayallerimi yıktılar. Okulumu, iş yerimi bıraktım. Sürekli aklıma geliyor, dengem bozuluyor. İlaçla ayakta duruyorum. Ailem duyarsa kötü şeyler olur.”