Siz De Saçlarınızı Havluya Sarmak Gibi Birçok Duş Hatası Yapıyor musunuz?

Duş sırasında, sonrasında yaptığımız hataları öğrenince şaşıracaksınız. Temizlik adına yaptığımız birçok şeyin aslında elde edebileceğimiz faydaları uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramadığını görünce siz de çok şaşıracaksınız.
Bakalım faydalı diye yaptığımız , Yanlışlarımız ve bunların Doğruları Nelermiş görelim:

Saçlarınızı Havluya Sarmak:

Duştan sonra saçlarımızı havluyla sararız ama bu saçlarımıza sürtünmeden dolayı zarar verir, daha karışık hale gelmesine saçlarınızın kırılmasına neden olabilir.Doğrusu : Saçlarınızdaki fazla suyu havluya sıktıktan sonra, fön ile, sıcak ve soğuk havayı dönüşümlü olarak verip, başınızı eğmeden dik bir şekilde kurutun.


Her Gün Saç Yıkamak:

Daha sağlıklı ve temiz saçlara sahip olmak için her gün saçımızı yıkamak yanlıştır: bu saç derisini kurutur, saçımızı güçsüzleştirir, kepek yapar. Doğrusu : Saçınız ince veya hassas ise; haftada iki kez yıkamak yeterlidir. Kıvırcık ve kalın telli saçlara haftada sadece bir kez yıkamak yeterlidir.

Uzun Süreli Duş Almak:

Uzun süreli duş almak cildin nem dengesini bozuyor. Doğrusu : Günde bir kere 5 ile 10 dakika arası duş almalısınız.

Saç Kremi Uygulamak:

Saç kremini şampuan sonrası ve tüm saça uygulamak yanlıştır. Doğrusu: Şampuan öncesi saç Kremini uygularsanız , saçınızda oluşacak olan yağlanma ve soluk görüntüyü gidermiş olursunuz, veya tüm saça değil sadece saç uçlarına uygularsanız şampuan sonrası yapabilirsiniz , çok fazla kullanmanız saç dökülmelerine,yağlanmaya, soluklaşmaya neden olabilir.


Ayak Parmak Aralarını Yıkamak:

Ulaşılması güç alanları genellikle yıkamayı unuturuz, ancak ayak parmak aralarımız, bakteri ve mantarlara karşı hassastır, ölü hücrelerden kurtulmamız gerekir, parmak aralarınızı yıkamaya ve iyice kurutmaya özen gösterin.


Banyo Lifiniz, Süngeriniz Hijyenik mi ?

Duşta bir sünger kullanırsanız, yıkadığınız deri hücreleri deliklere sıkışabilir ve bakteriler için mükemmel bir üreme alanı oluşturabilir. Bu nedenle, her duştan sonra süngerinizi iyice KURUTMANIZ çok önemlidir. Bu aynı zamanda yüz bezleri ve bedeninizi ovmak için kullandığınız diğer şeyler için de geçerlidir.

Banyo Sonrası Cildinizi Nemlendirin

Cildinizdeki nem dengesini korumak için, her duş sonrası vücut nemlendiricinizi sürmeyi unutmayın.

Duş Alırken Su Soğuk mu Olmalı – Sıcak mı ?

Soğuk suyla yıkanmak zor gelse de avantajı çok daha fazladır, iklim koşullarına uygun olarak; soğuk suyu tercih edin. Soğuk su, cildi taze tutar, daha enerjik olmanızı sağlar, antidepresan etkiye sahiptir. Eğer soğuk su ile duş alamıyorsanız, duştan çıkmaya yakın, 30 saniye boyunca Soğuk suyla durulama yapmayı deneyin.

NOT: Farkında olmadan rutin bir şekilde yaptığımız hatalarımız,eksikliklerimiz var ise; bundan sonraki duşlarınızda , bunları Doğruları ile değiştirelim.

Sağlıklı – Temiz Günler …