Sırttaki Sivilceler İçin Denenmiş ve Kanıtlanmış Ev Yapımı Doğal Tedavi Yöntemleri

Sivilce sadece ergenlik döneminde değil her yaşta oluşabilen bir cilt sorunudur. Ciltteki yağ dengesinin bozulması ve hormonal bozukluklar sivilce sorununa neden olabilir. Sivilce daha çok yüzde oluşsa da bazı durumlarda sırtta da oluşabilir. Sırttaki sivilcelerin azaltılması için şu bitkisel çözümler uygulanabilir:

Sırttaki sivilcelere ne iyi gelir: Sırttaki sivilcelere doğal çözüm:

1. Sırttaki sivilcelere ne yapılmalı: Sarımsak

– Sarımsak sivilce tedavisi için en etkili çözümlerden biridir. Cildin temizlenmesine yardımcı olurken bakterileri azaltır. Aynı zamanda antibiyotik özellikleri ile mantar tedavisinde de etkilidir.

– Sarımsak anti fungal özellikler de gösterir. Bu özellikleri ile ciltteki kızarıklıkları ve iltihabı azaltır.

– Birkaç diş sarımsak ezilir. Sivilcelerin üzerine uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve ardından cilt ılık su ile durulanır. İşlem her gün düzenli olarak yapılabilir.

– Sarımsak yemeklere ve salatalara da eklenebilir.

2. Sırttaki sivilceye çözüm: Bal

– Bal ciltteki bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildi nemlendirir ve cilt yapısını besler. Sırttaki sivilce tedavisinde de kullanılır. Bal etkili ve doğal anti bakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıca ciltteki kiri ve ölü deri hücreleri arındırır.

– Biraz bal sırttaki sivilcelerin üzerine doğrudan uygulanır. Birkaç dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından ılık su ile durulanır.

– Sarımsak sivilce izlerine de uygulanabilir.

3. Sırt sivilceleri için çözüm: Nane yaprakları

close up of green mint leaves isolated on white background

– Sırttaki sivilceler için önerilen bir diğer çözüm nane yapraklarıdır. Nane içerisindeki mentol ile cilt yapısını besler ve ferahlatır. Aynı zamanda etkili ve doğal anti inflamatuar ve analjezik özellikleri vardır.

– Nane yaprakları cildi yatıştırır ve şişliklerin azaltılmasını sağlar.

– Bir avuç nane yaprağı ezilir. Ardından sivilcelerin üzerine uygulanır. 15 dakika kadar ciltte bekletilir. Ardından cilt ılık su ile durulanır. Uygulamanın günde 2 kez düzenli olarak yapılması önerilir.

4. Sırt sivilcelerine çözüm: Elma sirkesi

– Elma sirkesi asidik içeriği ile sivilcelerin kurumasına yardımcı olur. Aynı zamanda cilt yapısını besler ve cilt hücrelerinin onarılmasını sağlar.

– Elma sirkesi etkili ve doğal anti enflamatuar ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile cildin pH dengesinin korunmasına yardımcı olur.

– 2’ye bir oranında elma sirkesi ve su karıştırılır. Bu karışım sprey şişesine konarak cilde uygulanır. Gece uygulama yapılması önerilir. Bir gece ciltte bekletilir ve ertesi sabah su ile durulanır.

– Alternatif olarak sivilcenin üzerine doğrudan elma sirkesi konulur. 20 dakika bekletilir ve ılık su ile durulanır.

5. Sırt sivilceleri için maske: Domates

– Domates cilt yapısını beslerken aynı zamanda cildin renginin açılmasına yardımcı olur. Akne tedavisinde de etkilidir. Sivilcenin neden olduğu iltihabın kurumasını sağlar.

– Domates ezilerek hamur haline getirilir. Elde edilen püre sivilcelerin üzerine uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Alternatif olarak domates suyu ve salatalık suyu karıştırılır. Karışım cilde uygulanır. 15 dakika kadar ciltte bekletilir ve soğuk su ile durulanır.

6. Sırtta sivilce maskeleri: Yulaf ezmesi

– Yulaf ezmesi genellikle cilt kaşıntısı için kullanılır. Ancak sivilce tedavisinde de kullanılır. Cilt yapısını besler ve cildin kendini yenilemesine yardımcı olur. Yulaf ezmesi içerdiği enzimler ile cildin temizlenmesine de yardımcı olur.

– Biraz yulaf ezmesi ile bal karıştırılır. Ardından sivilcelere uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve ardından ılık su ile durulanır.

– Alternatif olarak ılık su dolu küvete bir fincan yulaf ezmesi eklenir. Karıştırılır ve suyun içerisinde 20 dakika kadar beklenir.

– Yulaf ezmesi ile limon suyu da karıştırılarak sivilcelerin üzerine uygulanabilir.

7. Sırttaki sivilceleri ne geçirir: Deniz tuzu

– Deniz tuzu diğer adıyla epsom tuzu da sivilcelerin azalmasına yardımcı olur. Cildi besler ve kurumasını engeller.

– Biraz su ile deniz tuzu karıştırılır. Karışım cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Alternatif olarak ılık su dolu küvete 1 fincan deniz tuzu eklenir. Bu suyun içerisinde 20 dakika kadar beklenir. Ardından normal su ile duş alınır.

8. Sırt sivilcelerinden kurtulma: Zerdeçal tozu

– Zerdeçal tozu da cilt bakımında kullanılan çözümlerden biridir. Cilt yapısını güçlendirirken aynı zamanda ölü deri hücrelerinin atılmasına yardımcı olur.

– 2 yemek kaşığı zerdeçal tozu ile biraz kaymak ve nane suyu karıştırılır. Karışım sivilceli alanlara uygulanır. 10 ya da 20 dakika kadar ciltte bekletilir ve ardından ılık su ile durulanır.

– Uygulama her hafta düzenli olarak 2 ya da 3 kez yapılmalıdır.

9. Aloe vera

– Aloe vera da sivilce sorununda önerilen bir çözümdür. Cildi nemlendirir ve cilt yapısını besler. Aloe veranın sıkılaştırıcı özellikleri de vardır.

– Aloe vera yapraklarından çıkarılan taze jel sivilcelerin üzerine doğrudan uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Günde iki kez düzenli olarak kullanılmalıdır.

– Sivilceden kaynaklanan yaraların da azaltılmasına yardımcı olur.

10. Salatalık

– Salatalık içerisindeki enzimler ile cildi besler. Cildin nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda sivilcenin neden olduğu iltihabı azaltır.

– Salatalık rendelenir ve cilde maske olarak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve durulanır.

– Biraz elma sirkesine salatalık suyu eklenir. Bu karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve durulanır.

– Uygulamaların her gün düzenli olarak 2 kez yapılması önerilir.

11. Limon suyu

– Limon suyu sitrik asit içeriği ile cilt yapısını korur ve ciltteki iltihabı azaltır. Limon suyu C vitamini açısından zengindir. Bu içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve ciltteki bakterilerin ölmesini sağlar.

– Limon suyu cilde uygulanır. 5 dakika kadar bekletilir ve ılık su ile durulanır.

– Alternatif olarak biraz limon suyu ile gül suyu karıştırılır. Ardından bir pamuk yardımı ile cilde uygulanır. 10 ya da 15 dakika kadar pamuk ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

– İşlem her gün düzenli olarak sivilceler kuruyana kadar yapılmalıdır.

12. Zeytinyağı

– Zeytinyağı cilt yapısının güçlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda cildin nemli kalmasını sağlar. Yara tedavisinde de önerilen zeytinyağı, sivilcelerin üzerine doğrudan uygulanır. Zeytinyağı mükemmel bir nemlendirici görevi görür. Bir süre cilde masaj yapılır ve cildin yağı emmesi beklenir. Durulama gerekmez.

– Tüm bu bitkisel çözümler sırtta çıkan sivilce tedavisinde etkilidir. Ancak bitkisel çözümlerin düzenli olarak yapılması gereklidir. Sabırlı olunmalıdır. Sivilce tedavisi için uygulanan bitkisel çözümlere rağmen bir sonuç alınamıyorsa bir cilt doktoruna danışılması önerilir. Bazı durumlarda sivilce sorununun nedeni hormonal sağlık sorunları ya da başka cilt hastalıkları olabilir. Bu durumda gerekli tedaviler ile birlikte bitkisel çözümlerin bir arada kullanılması gerekir. Bitkisel çözümler kullanılmadan önce doktora danışılmalı, tedavi süreci boyunda su tüketiminin artırılması gerektiği unutulmamalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir