Sirkten Kurtarıldığında Tanınamaz Haldeydi – Bakın Nasıl Değişti

Daha önce de belirttiğimiz gibi hiçbir hayvan sirklerde kullanılmamalıdır. Bengal kaplanı Aasha’ya sirkte çok kötü muamele ediliyordu. Neyse ki hayvanseverler ve dernekler sayesinde Aasha kurtarıldı.Zavallı hayvanın hikâyesini okumaya devam edin.

Aasha 2011 yılında kötü muamele gördüğü seyyar sirkten kurtarıldı. Hayatı boyunca kafeste yaşatılan hayvan kendinden geçmişti.Acılı çocukluğu yüzünden gelişimini tam olarak tamamlayamamıştı. 9 aylık olmasına rağmen 3 aylık bir kaplanın kilosundaydı. Derisinde ise türlü enfeksiyonlar vardı.

Hayvan kurtarıldıktan sonra In-Sync Exotics isimli vahşi yaşam rehabilite merkezine yollandı.In-Sync Exotics yetkilisi Vicky Keahey, Dodo’ya “Günde bir Aasha’nın yanına gidiyorum ve gereken tedaviyi uyguluyorum” dedi.Vicky ayrıca Aasha’ya özel tedavi kapsamında banyo yaptırıyor. Hayvan banyoya alışık olmadığından Vicky onu yıkanmaya alıştırana kadar akla karayı seçti.

Sekiz haftalık tedavi sürecinin ardından Aasha’nın tüyleri çıkmaya başladı. Yavaşça da olsa tedavi kapsamında yıkanmaya alıştı. Tedavi sona erdiğinde Aasha yıkanmaya çok alıştığından, Vicky sevimli hayvanı yıkamaya devam etti.

Zamanla Aasha büyüdü ve sağlıklı bir kaplan haline geldi. Hayvan o kadar güçlendi ki Vicky artık onunla oynayamıyordu. Devasa bir kafeste muhafaza edilmeye başlanan kaplan ile kafesin dışından oynanıyordu.8 ay sonra Aasha sağlığına kavuştu. Artık türdeşleriyle kaynaşma zamanı gelmişti.Rehabilite ekibi Aasha’yı erkek kaplan Smuggler ile tanıştırdı. Birbirleriyle yan yana kafeslerde kalan iki hayvan kısa sürede kaynaştı. Smuggler, Aasha’ya aşık oldu.

Aasha’da üç kat daha büyük olmasına rağmen iyi anlaştıklarını gören ekip Aasha ve Smuggler’ı geçici süreliğine aynı kafese koydu. Aasha çok mutluydu.İki hayvanın çok iyi anlaştığı gören ekip ikisini kalıcı olarak yaşayacakları kafese yerleştirdi.

Aasha ve Smuggler dört yıldır beraber yaşıyorlar. Müthiş ikili birbirlerinden bir an olsun ayrılmıyorlar. Artık yetişkin olan Aasha gayet sağlıklı ve yüzmeye bayılıyor.

Aasha küçüklüğünden beri kafeste bakıldığı ve vahşi yaşama alışamayacağı için doğaya asla salınmayacak. Bir daha asla sirkteki gibi muamele görmeyecek.

Vahşi hayvanların yeri sirkler DEĞİL. Konu hakkında insanları bilinçlendirmek için PAYLAŞIN.

Newsner, hayvanları sever ve onlara saygı duyulması gerektiğine inanır. Siz de aynı fikirdeyseniz sayfamızı beğenin.