Siirt’te üretip Avrupa’ya satıyor: Siparişleri yetiştirmekte güçlük çekiyor

Ağaçlardan elde ediyor, faydası saymakla bitmiyor.

Siirt’teki Botan Nehri kıyısında bulunan arazisinde yetiştirdiği bıttım ağaçlarından elde ettiği gizven tanelerini kaynatarak organik bıttım sabunu elde eden Veysel Varıl, siparişlere yetişemiyor.

Bıttım sabununun tamamen doğal ortamlarda yapıldığını ve birçok hastalıklara faydasının olduğunu anlatan Varır, şunları söyledi:

“Dededen kalma mesleğimiz olan bıttım sabunu üretimini tekrar hayata geçirdim. Bıttım sabunlarını eski usulüne uygun bir şekilde yaparak satmaya başladım. Bunu gören gerek Siirt merkezde ve gerekse ülke dışında birçok vatandaş beni arayarak ürettiğim sabunu satın almak istediler. Gün geçtikçe işlerim açılmaya başladı ve şimdi sipariş alıyorum ve ona göre bıttım sabunu üretimi yapıyorum.”

YILDA 15 TON BITTIM SABUNU ÜRETİYOR

​ Sonbahar aylarında üretime başladığını söyleyen Varır, yılda ortalama 15 ton bıttım sabunu elde ettiğini anlattı.

AVUSTURALYA VE ALMANYA’YA GÖNDERİYOR

​ Üretici Varır, ürettiği bıttım sabununu Avusturya’daki güzellik merkezine gönderdiğini ifade ederek, Avrupa’nın birçok ülkesinde de sipariş aldığını aktardı.

Varır, “Ürettiğim bıttım sabunu daha çok Avrupa ülkelerinde rağbet görmektedir. Avusturya’da güzellik salonu işleten Türk işletmeci benden kilolarca sabun satın aldı ve kendi mekanında satacağını açıkladı.

Bunun yanında ise Almanya’dan gelen gurbetçilerimiz bende kilolarca aldılar ve sipariş verdiler. Şimdi ise onların siparişlerini yetiştirmeye çalışıyorum. Rağbet gün geçtikçe arttı ve atmaya devam edeceğini düşünüyorum. Bu ilginin sebebi ise ürettiğim bıttım sabunun tamamen doğal bir ortamda ve kimyasal katkı sunmadan yapmamdır. Ürettiğim bıttımı ise kilosunu 150 TL’den satıyorum” ifadelerini kullandı.