Sigarayı bıraktığınız andan itibaren vücudunuzda gelişenler

Sigarayı bıraktığınız andan itibaren vücudunuzda gelişenler

Uzmanlar, sigaranın bütün olarak sağlığımız üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu defalarca dile getiriyorlar. Ancak hala bir çok insan sigarayı bırakırken psikolojik zorluk ve yaşam biçiminde ciddi motivasyon problemleri yaşıyor.

Sigarayı bıraktıktan sonra vücudunuzda meydana gelen değişiklikleri biliyor muydunuz? Son sigaranızı içtikten sadece 20 dk sonra bile bedeninizde inanılmaz değişiklikler oluyor.

20 dk sonra…

Kalbin işleyişi normale döner. Kılcal damarlarınız ve diğer damarlar sağlıklı hale gelir. Kan akışı düzenlenir, ayaklarınızı ve parmaklarınızı daha iyi hissedersiniz.

12 saat sonra…

Kandaki karbon monoksit seviyesi düşerken oksijen seviyesi hızlıca yükselir.

2 hafta sonra…

Kalp krizi riski düşer. Tütün bağımlılığı belirtileri kaybolur. Periferik damarlarda kan dolaşımı iyileşir. Akciğer dokusu ve akciğerlerin işlevi önemli ölçüde düzelir.

1 ile 9 ay arası…

Akciğerlerde biriken ziftten kurtulmak için biraz zaman gerekir. 1 ile 9 ay arası hırıltılar ve öksürükler hafif hafif azalmaya başlar.

1. yıl…

Tütün ihtiyacı ortadan kalkar. Cilt sağlıklı bir renk alır ve daha fazla esneklik kazanır. Kalp krizi riski %50 ye düşer.

5. yıl…

Kan dolaşımı tamamen normale döner. İnme riski sigara içmeyenlerinkine eşit bir seviyeye iner. Sinir ve bağışıklık sistemi daha iyi çalışmaya başlar…

10. yıl…

Akciğer kanseri, gırtlak kanseri ve diğer kanserlerin gelişme riski içmeyenlerle aynı seviyeye gelir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir