Sabıka Kaydı Bile Bulunan, Serseri Halleriyle Herkese Gözdağı Veren Karga Canuck

Sabıka Kaydı Bile Bulunan, Serseri Halleriyle Herkese Gözdağı Veren Karga Canuck

Canuck isimli bu karga sanıyoruz ki tüm alemin temsilcisi niteliğinde, hovardalıklarını bir bir sıralıyor. Trenle seyahat etmesinden, mahalledeki insanları rahatsız etmesine kadar uzanan, dışarıdan görece normal gözüken bu manzara; suç mahallindeki kanıtları çalmasıyla oldukça renkleniyor. İşin güzel tarafı, Kanada’nın Vancouver kentinde yaşayanlar Canuck’ı tanıyor ve onun olur olmadık yerlerde karşılarına çıkmasına şaşırmıyorlar.

Kanada’nın Vancouver kentinde yaşayan Canuck isimli serseri karga aslında henüz tüyleri bile çıkmamışken yuvasından düşen zavallı bir kuştu. Onu bulan hayvansever dostu sayesinde hayata tutunan Canuck, yetişkin olduğunda ise özgürlüğüne kavuşturuldu. Tabii ki insanların onu fark edebilmesi için ayağına turuncu bir halka da takıldı. Karganın karıştığı her olayda göze çarpan bu turuncu halka onun Canuck olduğunu kanıtladı ve renkli bilekliğiyle ünlendi.

Salındığı anda çok uzaklaşmadan tekrar sahibinin omzuna konan Canuck, onunla birlikte yaşamaya devam edecek kadar insanlara alışmıştı. Sahibi Shawn ile birlikte sabahları favori kahve dükkanına giden Canuck, dışarıdaki ağaçta onu bekliyor.

Çıktığında ise otobüs durağında gelene kadar ona eşlik ettikten sonra kendisi kanatlarını kullanmayı tercih ediyor evde buluşmak için.

Otobüslere binmese de Canuck metroyla seyahat etmeyi seviyor. İstediği durakta inmeyi bilen ve yolcularla yan yana seyahat eden serseri, tüm ilgiyi de üzerinde topluyor.

Fakat bu onun tek olayı değil. Geçtiğimiz yıl suç mahallindeki delil olan bıçağı da çalmasıyla birlikte ününe ün kattı.
Canuck’ta parlak şeyleri araklama huyu vardı. Silahlı bir çatışma sonrasında polisin üzerine bıçakla yürüyen saldırgan etkisiz hale getirildiğinde kenara atılmış bıçağı delil olarak almak isteyen polis memurları bir karganın onu çalışını seyretti. Ağzındaki bıçakla olan pozu ise internette fenomen haline geldi. Neyse ki bıçağı daha sonra polislere teslim etti ve onlar da kabarık kaydına rağmen karga hakkında işlem yapmadılar. Çünkü daha birkaç ay önce de mahalledeki bisikletlileri canından bezdirmişti.

Canuck şehir içerisinde birçok insanın arabasına tüneyerek de seyahat ediyor, direksiyonun ucuna oturuyor veya içeride birkaç tur atarak püfür püfür yolculuk yapıyor.

Gerçi bazı araçların camından içeri girip özel eşyalarını arakladığı, özellikle de yolcuların sigara paketlerini kapıp götürdüğü oluyormuş.

Sabıka kaydının açılması ise yine böyle haylazlığının üzerinde olduğu bir gün polis aracının içine girerek düğmeye basması ve yanlış alarm vermesi sebebiyle gerçekleşiyor. Çok havalı! Ulusal kanalların da röportaj yaptığı parodiler, Canuck’ın kankası Shawn ile takıldığı anılar ve mahalledeki insanların hikayeleri oldukça popüler oluyor. Canuck da bu ilgiden oldukça memnun aslında, insanların kameralarına poz vermekten hoşlandığı her halinden belli. Bugün ise gündeme oturmasının ardında mahalleye posta servisi yapan görevlileri rahatsız etmesi yatıyor. Çünkü Canuck sebebiyle yerel posta servisi o bölgeye dağıtım yapmayı durdurdu.

Gerekçe ise hayli komik; “Tehlike durumu geçinceye kadar…” Canuck okulun belalı çocuğu lakabını gerçekten hak ediyor!

Halbuki gayet sevimli, kurabiyesinin peşinde bir kargacık kendileri…

Ağzı hiç boş kalmasa da…

Bu kimliğinin dışına çıktığında Canuck flörtleşme konusunda ise tam bir centilmen.

Şu sıfata, romantik ve cesur ruhuna kim karşı koyabilir ki?