Pankreasınızı Yenileyen Mucizevi Besinler

Zayıf bir pankreas; diyabet, akut veya kronik pankreatit (pankreas iltihabı) ya da kansere neden olabilir. Pankreas sağlığını korumak için sağlıklı yiyecekler ile beslenmeye özen göstermemiz gerekir.

Yazımızın devamında yer alan yiyecekler, pankreasa iyi gelirler ve sindirim sisteminde meydana gelebilecek rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olurlar.

Pankreasa iyi gelen yiyecekler ile beslenerek, sizler de bu hayati işleve sahip organın daha sağlıklı ve daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 

İşte Pankreasa İyi Gelen Yiyecekler

Limon


Limon; hayati önem taşıyan sindirim enzimlerinin pankreas tarafından serbest bırakılmasına yardımcı olur. Kivi de pankreas için yararlı bir meyvedir. Kivi ve Limon pankreasa iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Meyan Kökü

 
Meyan kökü, pankreasa iyi gelen yiyecekler grubundadır. Geleneksel Çin tıbbında bazı rahatsızlıkları tedavi etmek için binlerce yıldır meyan kökü kullanılmaktadır. Pankreas iltihabı hastalığı olarak bilinen pankreatit ile savaşmaya yardımcı olur. Pankreas iltihabının neden olduğu Ağrı ve şişliği hafifleten bileşikler içerir.

 

Kekik

Kekik, doğal fenolik antioksidanlar barındırır. Diyabet gibi oksidasyonun neden olduğu hastalıkların tedavisinde önemli fayda sağladığı bilinmektedir. Massachusetts Üniversitesi araştırmacıları 2004 yılında kekiğin diyabet karşıtı bir besin olduğunu keşfetmişlerdir. İnüsilin üretimi sağlayan pankreas, şeker hastalığıyla bağlantılı bir organdır. Kekik ise; pankreas sağlığını koruyarak, şeker hastalığını önlemeye yardımcı olan besinlerden biridir.

 

Probiyotik Yoğurt


Yoğurt pankreasa iyi gelen yiyecekler arasındadır. 2013 yılında yapılan bir araştırmada, az yağlı ve aktif kültürler içeren probiyotik yoğurt yenilmesinin çeşitli faydaları ortaya çıkmıştır. Günde üç porsiyon az yağlı probiyotik yoğurt yemek, sindirim kolaylığı sağlar ve pankreası korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda pankreas kanseri riskini azaltabilir.

Ispanak


Almanya’da yapılan bir araştırmada, ıspanağın pankreasa iyi gelen yiyeceklerden olduğu, pankreasa iyi geldiği sonucuna varılmıştır. Pankreası korumaya yardımcı olan ıspanak, aynı zamanda pankreas kanseri riskini de düşürebilir. Ispanak gibi demir ve B vitamini zengini koyu yeşil yapraklı sebzeler, yiyecekler yiyerek, sizler de pankreas sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu sebzelere lahana, pazı ve brokoliyi örnek verebiliriz.

 

Karahindiba


Karahindiba, agresif pankreas kanseri hücrelerine karşı etkili bir yiyecektir. Karahindiba çayı, bağırsaklardan toksinlerin dışa atılmasını sağlar ve pankreasın hasarlı dokularının iyileşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Zeytin Yaprakları


Zeytinin kendisi ve yağı kadar, yaprağı da sağlığımıza iyi gelmektedir. Zeytin yaprağı, detoks maddeleri içerir ve bu sayede dolaşımı arttırır. Bazı hastalıklarda hasarlara yol açan serbest radikalleri durdurur ve kan basıncını düşürür. Zeytin yaprağı özü; karaciğer, tiroid ve pankreas fonksiyonları üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir.

Zeytin yapraklarının aktif bileşiği olan “oleuropein”; aynı zamanda pankreasta bulunan iltihap giderici bir bileşiktir. Bu bileşenin zeytin yaprakları sayesinde vücuda alımı, pankreas iltihabı (pankreatit) hastalığının neden olduğu şişliği azaltabilir. Zeytin yaprağı aynı zamanda pankreasta hücre hasarına neden olabilecek serbest radikalleri öldürmeye yardımcı olan oleik Asit içerir. Yapılan araştırmalar, zeytin yaprağının meme kanseri riskini azaltabildiğini ve pankreas kanserini önleyebildiğini göstermiştir.

Sarımsak


Sarımsak, pankreas için çok yararlı bir yiyecektir. Doğanın bizlere sunduğu doğal Antibiyotik olan sarımsak, kandaki şeker miktarını düşürür. Aynı zamanda pankreası yeterli düzeyde insülin üretmesi için uyarır. Yemeklerinize Sarımsak ilave edebilir veya çiğ olarak birkaç diş yiyebilirsiniz. Aynı zamanda sarımsak çayı içerek de pankreas işlevinin artmasını sağlayabilirsiniz. Sarımsak genel olarak pankreasa iyi gelen yiyicekler arasında yer alır.

PAYLAŞ
burası
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.