Pankreası Yenileyerek Eski Haline Getiren Şifalı Bitkiler

Pankreasta bulunan beta hücreleri, insülin ve alfa hücreleri glukagon salgısı yapar. Her iki hormon da kanda olan şeker miktarına bağlı olarak salgılanır. Bu hormonların az salgı yapması veya yapmaması şeker hastalığına neden olur. Pankreas dış salgı olarak sindirim enzimleri salgılar. Peki Pankreası yenileyen bitkiler nelerdir?

Hangi bitkiler pankreası arındırır ve pankreasa iyi gelir?

Pankreas için fesleğen ve adaçayı

Bu, tadına bayılacağınız muhteşem bir çaydır. Örneğin, akşam yemeklerinden sonra içmek için birebirdir. Pankreasınıza yardımcı olmasının dışında, kendinizi dinç hissetmenizi ve rahatça uyumanızı sağlayacak bir kas gevşetici olarak da çalışır. Fesleğen iltihabı azaltıp pankreası arındırır ve günlük olarak tüketildiğinde en yüksek faydayı sağlar. Suya bir tutam fesleğen ve beş adaçayı yaprağı ekleyip kaynatın. Beş dakika boyunca demleyin. Bu çayın içine biraz bal katabilirsiniz.

Karahindiba

Karahindiba kökü pankreasa iyi gelir. Safra üretimini tetikleyerek karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarını destekler. Bu sayede pankreasın iş yükünü azaltır.

Sarımsak

Yemeklerin yanında çiğ olarak yenilen sarımsak pankreas için birebirdir. Mümkünse sabahları bir diş çiğ sarımsak yemek dolaşım sisteminden pankreasa, yaralardan bağırsak parazitlerine kadar her konuda etkilidir.

Centiyana kökü (Gentiana lutea):

Centiyana kökü (Gentiana lutea) kronik pankreatit varsa oldukça etkilidir. Hem vücudu hem de pankreası arındıran bitkiler arasındadır. Bağırsak kurtlarını yok eder. Karaciğeri güçlendirir. Centiyana kökü (Gentiana lutea) iştah açar.

1 kaşık Centiyana kökü (Gentiana lutea) kökünü 1 fincan suya koyun ve kaynatın. Günde 2 fincan içebilirsiniz.

Tarçın

Pankreası yenileyen bitkiler arasında en etkililerden biri de tarçındır. Sindirime destek olur ve sağlığa iyi gelir. Meyvelerin, kahvenin veya keklerin üzerine serperek de tüketebilirsiniz.

Ardıç yemişi (Cedar berry):

Ardıç yemişi Pankreası yenileyen bitkiler arasında bir diğer etkilisidir. Özellikle ABD’de çok tüketilir. Sindirime yardımcıdır ve toksinleri temizleyerek pankreası da yeniler.