Nedir Bu BB Krem CC Krem Arasındaki Fark

BB ve CC kremler aklınızı karıştırmasın. Güzellik ürünü çeşitlerinin git gide artmakta olduğu günümüzde, her şeye yetişmek zor olabilir! Kapatıcı mı istiyorsunuz? Güneş koruma faktörü? Besleyici de olsun mu?  Ya da ten renginizi açarak eşitlemek mi? Eğer bunların hepsini birden istiyorsanız, BB kremler ya da CC kremler, karşınızdaki en iyi seçenekler. Aralarındaki fark ne mi diyorsunuz?

İlk bakışta, BB ve CC kremler aynıymış gibi görünebilir. Fakat aralarında birkaç nüans bulunuyor. Öncelikle biri daha çok cilt problemlerini önlemek için kullanılıyorken, diğeri var olan sorunlu bölgelere etki etmekte daha başarılı.

 

BB Krem

BB krem, “blemish balm” (leke kremi) ya da “beauty balm” (güzellik kremi) sözcüklerinin kısaltılmış hali. Hafif, renk tonunu düzenleyici bir kapatıcı olmasının yanında, BB kremler genel olarak boyalı nemlendiricilerden daha fazlasını yaparak, cildinizin daha sağlıklı görünmesini ve daha sağlıklı olduğunu hissetmenizi sağlıyor. Bu ekstra özellikler ileride oluşabilecek kusurlara karşı koruma oluşturuyor.

BB krem, boya içeren nemlendiricilerle sıvı fondötenin arasında bir kıvama sahiptir. CC kremlerden biraz daha ağırdır ama genellikle non-komedojenik olması sayesinde gözeneklerinizi tıkamaz. BB kremler çoğunlukla güneş kremi içerdiğinden UV ışınlarının cildinizdeki etkisini azaltır. Tabii cildinizi tam anlamıyla korumak için gerçek bir güneş kremi sürmek de önemli. Ne yazık ki BB kremler yaşlanma belirtilerini geriye çeviremiyor fakat cildinizin eşit tonda ve sağlıklı görünmesi için gereken uzun süreli bakımı sağlayabiliyor.

CC Krem

CC krem aynı zamanda “colour correcting” (renk eşitsizliklerini giderici) ya da “complexion correcting” (cilt dengeleyici) olarak biliniyor. BB kremlerle aynı GKF ve antioksidan özellikleri taşıyor oluşunun yanında, önemli bir ekstra özelliği de cilt rengini aydınlatan bir makyaj bazı olması.

CC kremin kıvamı BB kremlerden biraz daha hafif. Bu da CC kremin sivilceye yatkın yağlı ciltler için daha faydalı olabileceği anlamına geliyor. CC kremlerde ek olarak bulunan ışık yansıtan partiküller cilde anında ışıltı katabilir, fondöten de cilt tonunu dengelemeye yardımcı olabilir. Eğer teniniz kızarmış ya da sararmışsa, isminden de anlaşıldığı gibi, cildinizin güzel ve eşit tonda görünmesi için doğru içeriğe sahip olan CC krem kurtarıcınız olacaktır. Antioksidanlarla, C ve E vitaminleriyle dolu olan, BB kremden daha yüksek GKF’ye sahip CC krem ile, cildinizin beslendiğinden ve korunduğundan da emin olabilirsiniz.

Uygulama:

BB ve CC Kremleri uygularken fondöten fırçası ya da makyaj süngeri kullanabilirsiniz. Fırçayla uygularken yoğunluğunu ayarlamanız daha kolay olacaktır. Ardından cildinize yedirmek için süngeri tercih edebilirsiniz.