Muş’ta Çobanlık Yapan İki Kızın TEOG Birinciliğine Uzanan Gurur Verici Hikayesi

Muş’ta Çobanlık Yapan İki Kızın TEOG Birinciliğine Uzanan Gurur Verici Hikayesi

Eğitim aşkının birçok engeli aşabileceğini yeniden gösteren gerçek bir başarı hikayesi yine yüzümüzü gülümsetiyor. Tüm zorluklara rağmen Muş’da yaşayan 2 kız, TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı) birincisi olarak sadece Muş’un değil bizlerin de gurur kaynağı oluyorlar.Muş’un Hasköy İlçesi Gökyazı Köyü’nde 8. sınıfa giden ve boş zamanlarında çobanlık yapan Sibel Balkaya ve Zeynep Dinçer, TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı) Türkiye birincisi oldu.

Köyün gururlarından Sibel Balkaya, Elsida ve Nimet Balkaya çiftinin 10 çocuğundan sadece birisi. Boş zamanlarında ailesine yardım eden Balkaya ayrıca kardeşlerine de bakıyordu.

Sibel; “Bulaşık, yıkadım, temizlik yaptım, kardeşlerime baktım ve zaman zaman da yaylada hayvanlarımızı otlattım. Gerçekten insan istediği zaman her yerde her an her şeyi yapabiliyor.” diyor ve devam ediyor;

“Hayvan otlatırken kitaplarımı yanımdan ayırmadım. Sonunda her öğrencinin hayali olan TEOG birincisi oldum. Tek isteğim üniversite tahsilimi de en iyi şekilde bitirip doktor olmak.”

Aynı köyde yaşayan Halef ve Hayat Dinçer ailesinin 7 çocuğundan en küçüğü olan Zeynep Dinçer de tıpkı Balkaya gibi ailesine yardım ediyor, boş zamanlarında çobanlık yapıyor.

“Benim de hayalim doktor olmak. Köyümüzden iki TEOG birincisinin çıkması gurur verici. Çok mutluyum..”

“..birincilik kadar bu başarıyı sürdürmek de çok önemli. Önümüzde uzun bir eğitim maratonu var. Umarım tüm engelleri aşar ve hedefimize kavuşuruz.”diyor.


Okul müdürü ise; “Bu öğrencilerin kendilerinin çaba ve gayretleriyle olan bir başarıdır. Kırsal kesimde öğrencilerimiz daha zor şartlarda eğitim görmektedir.” diyor.

Umuyoruz bu iki gurur kaynağımız gerekli destekleri alarak hedeflerine ulaşırlar.