Müftü Velilere Hitaben; Kız Çocuklarının 9 İla 15 Yaşında Evlenmesi Gerektiğini Söyledi

Bir il müftüsü, imam hatip lisesinde velilere kız çocuklarının 9 ila 15 yaşında yani ergenliğe girer girmez evlenmesi gerektiğini savundu. Ülkemizin kanayan yaralarından biri olan küçük yaşta evliliği savunmak nasıl bir akla hizmet ediyor gerçekten çok merak ediyoruz. Bu tip söylemlere ve isteklere umarız aileler farklı yaklaşıp bu düşüncelerin ne kadar yanlış olduğunu görürler. Küçük yaşta evlilik bir kız çocuğu için cehennemdir..


Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Narlıca Hz. Ayşe Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde velilere yönelik verdiği konferansta, İslam’a göre, çocukların anne ve babaları üzerinde bazı hakları olduğunu kaydederek, bunlardan birinin de çocuğun ergenlik çağına eriştiğinde babası tarafından evlendirilmesi olduğunu bildirdi. Kavillioğlu kız çocuklarının 9-15 yaş arsında evlendirilebileceğini savundu.

Müftü Kavillioğlu, İslam’a göre çocukların anne ve babaları üzerinde, ‘Güzel bir isim koymak’, ‘İyi bir eğitim ve terbiye vermek’, ‘Çocuklara güzel davranmak’ ve ‘Evlilik çağına geldiğinde evlendirmek’ gibi bir takım hakları olduğunu söylediKavillioğlu, çocuğun evlilik çağı ile ilgili olarak, “Çocuğun, babası üzerindeki haklarından biri de, buluğ çağına erişince çocuğunu evlendirmesidir.

Hem Kur’an-ı Kerim hem de Hz. Peygamber (s.a.v), gençlerin ve yetimlerin buluğ çağına erince evlendirilmelerini emretmektedir” açıklamasında bulundu. Buluğ çağı, İslâm âlimlerinin çoğunluğuna göre kızlarda 9-15, erkeklerde 12-15 yaşları arası olarak belirlenmiştir. Yalnız İmam-ı Azam Hazretleri, buluğ çağının sonu olarak kızlarda 17, erkeklerde ise 18 yaşını kabul eder” diyerek çocuk evliliklerine destek çıktı.