Mona Lisa tablosu hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 10 bilgi

Mona Lisa tablosu hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 10 bilgi

Leonardo da Vinci’nin dünyaca ünlü tablosu Mona Lisa, hakkında söylenen pek çok gizemli bilgiyle tanınmaktadır. Her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen tablo, Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.Tablo hakkında söylenenler arasından 10 ilginç bilgiyi sizler için listeledik.

1. Mona Lisa tablosundaki kadının gerçek adı Lisa Gherardini’dir. Mona Lisa, İtalyanca “Benim Kadınım Lisa” anlamına gelmektedir.

2. Talbo, 76×53 cm boyutlarındadır. İnsanların çoğu tabloyu daha büyük hayal etmektedirler.

3. Mona Lisa tablosundaki kadına aşık olan bir aktör vardır. Hatta bu aşka daha fazla dayanamayıp arkasında bir not bırakmış ve Paris’te bir otelin dördüncü katından atlayarak intihar etmiştir.

4. Talbo, Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir ve kendine ait özel bir odası vardır. Yalnızca yılda bir kez bakım ve temizlik için odadan çıkarılmaktadır.

5. Yüz tanımada kullanılan sistem teknolojisi, tablo hakkında çeşitli bilgiler vermektedir. Örneğin Mona Lisa’nın yüzü %83 mutlu, %9 bıkkın, %6 korkmuş, %2 sinirlidir.

6. Tabloyu görmek için yılda 6 milyondan fazla insan Louvre Müzesi’i ziyaret etmektedir.

7. Tablo, paha biçilemez olduğu için sigortalanamamaktadır.

8. Mona Lisa’nın kaşları yoktur. Konuyla ilgili pek çok şey söylenmektedir.

9. Uzmanların açıklamalarına göre Mona Lisa’da yüksek kolesterol bulunmaktadır. Bunun sebebi ise yüzündeki belirtiler olarak gösterilmiştir.

10. Tablo, 1911 yılında çalınmış ve yıllarca bulunamamıştır. Hırsızlıklar suçlananlardan biri de ünlü ressam Pablo Picasso’dur.